Türkiye madenciliğinde vergilendirme sistemi ve önemi
Taxation system and importance in Turkish mining sector
  1. Tez No: 168110
  2. Yazar: LEVENT GEZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
vıı ÖZET Devletlerin uyguladıkları vergi politikaları ülke içindeki çeşitli sektörlerin de çeşitliliğini, büyüklüğünü,ve gelişmişliğini etkileyen önemli bir konudur. Bir sektörün ülkedeki vergi sisteminden nasıl etkilendiğinin anlaşılması için öncelikle vergi sisteminin temel özellikleri ve işleyiş şekli hakkında bilgiye sahip olmak ve sektörü de iyi tanımak gerekir. Bu tezde, öncelikle vergi kavramı açıklanmış ve Türk Vergi Sistemi'nin temel özellikleri ve işleyiş şekli anlatılmıştır. Daha sonra madencilik sektörünün mevcut durumu anlatılmış maden işletmelerinin kendine özgü yapısı ve özellikleri anlatılarak sektörün farklılıkları belirtilmiştir. Çeşitli AB ülkeleri ve ülkemizdeki genel vergi yüklerinin anlatılmasından sonra madencilik sektörü üzerindeki vergi yükü bu yükün sektöre etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT Tax policies of governments is an important influencing many aspects of various sectors. In order to be able to understand how a sector is influenced by the tax system, it is imperative that one should have knowledge about its principal properties and how its applied in practise. In this thesis, firstly the concept of tax was explained and principal properties of Turkish tax system was outlined. Then, the present situation of Turkish mining sector was introduced in detail, comparing it with other sectors. Practical tax applications in Turkey and some European Union countries have been explained. Finally, the effect of the current tax system on Turkish mining sector has been discussed.