Sızıntı sularının fiziksel, kimyasal ve ileri arıtma (adsorpsiyon) yöntemleri ile arıtılması ve arıtma sonuçlarının karşılaştırılması
Treatability studies on leachate using physical, chemical and advanced (adsorrption) process and evaluation of treatment results
- Tez No: 168203
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR KESTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma kapsamında, sızıntı sularının oluşum mekanizmaları incelenmiş, sızıntı sularının karakterizasyonu belirlenmiş ve sızıntı sularının arıtımında kullanılmakta olan teorik arıtma yöntemlerinden fiziko-kimyasal arıtma yöntemleri, biyolojik arıtma yöntemleri ve ileri arıtma yöntemlerinin genel ilkeleri verilmiştir. Sızıntı sularının arıtımına ışık tutabilecek fiziko-kimyasal arıtılabilirlik çalışmaları (kireç, alüm ve FeCk), amonyak sıyırma sistemleri, ileri antma yöntemleri (fenton reaktifi, adsoıpsiyon, ozonlama ve UV-H2O2) ve evsel atiksularla birlikte arıtım yöntemleri uygulanmış ve sızıntı sularının kirlilik giderimine ait veriler elde edilmiştir. Fiziko-kimyasal arıtılabilirlik çalışmaları ile KOİ değerleri 39300 mg/L'den 10970 mg/L'ye düşürülmüş, ileri antma yöntemleri ile de KOİ 3240 mg/L mertebelerine kadar indirilmiştir. Antılabilirlik çalışmaları sonuçlarına göre oluşturulabilecek olan arıtma alternatifleri ortaya konmuştur. Elde edilen bulguların irdelenmesi sonucunda, kireçle ön arıtma + evsel atıksularla birlikte arıtma min maliyetli en uygun arıtma alternatifi seçilmiş ve bu alternatifte KOİ hariç kanalizasyona deşarj kriterleri sağlanabilmiştir. Kanalizasyona deşarj şartım sağlayan kimyasal arıtma + fotooksidasyon prosesi ve arıtma tesisi bulunmayan beldeler için yüzeysel suya deşarj edilebilecek fiziko-kimyasal arıtma + adsorpsiyon arıtma ünitelerini içeren arıtma alternatifi de sunulmuş ve sunulan bütün alternatifler boyutlandırılmıştır. Boyutlarıdırılan ünitelerin yatırım ve işletme maliyetleri de ortaya konarak önerilen metotlar karşılaştırılmıştır. KOİ hariç kanalizasyona deşarj kriterlerini sağlayan bir arıtma tesisi kurulduğunda günümüz şartlarına göre 61000 $ ilk yatırım maliyetinin ve 5 $ / m3 işletme maliyetinin olabileceği, kanalizasyona deşarj kriterlerini sağlayan bir arıtma tesisi kurulduğunda 167000 $ ilk yatırım maliyetinin ve 8.8 $ / m3 işletme maliyetinin olabileceği, yüzeysel sulara deşarj kriterlerini sağlayan bir arıtma tesisi kurulması istediğinde ise 134000 $ ilk yatıran maliyetinin ve 18 $ / m3 işletme maliyetinin olabileceği ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Sızıntı suyu, fizikokimyasal arıtma, ileri arıtma, respirometrik metotlar, arıtma maliyeti boyutlandırma.
Özet (Çeviri)
In this research, production mechanisms, wastewater and flow characteristics of leachate of solid waste dumping sites were investigated and determined. Fundamentals of physicochemical, biological and advanced treatment methods using in leachate treatment were given in this report as theoretically. For the treating of leachate, different alternative treatment methods such as physicochemical treatment (lime, ferric chloride and aluminium sulphate) and air stripping systems, advanced treatment methods (fenton reaction, ozonation, adsorption and UVZH2O2) and combined with domestic wastewater treatment methods were investigated and pollutant removal efficiencies of these processes were determined. In physicochemical and advanced treatability studies, COD was reduced from 39300 mg/L to 10970 mg/L and 3240 mg/L respectively. In the light of treatability studies, alternative treatment flow diagrams were assessed. At the end of the investigation of collected data, prior treatment with lime + combined with domestic wastewater treatment methods which cost's are min were selected and suitable for sanitation discharge, but in this alternative COD parameter wasn't obtained for sanitation discharge. Chemical treatment + fotooksidation processes were suitable for sanitation discharge and physicochemical treatment and adsorption methods are possible treatment alternative for small communities, which does not have the central wastewater treatment plant, for the discharge to the surface waters of leachate. These treatment alternatives were designed and capital and operational costs and applicability of these alternatives were determined and discussed. Capital and operational costs of treatment alternatives for sanitation discharge (COD except discharge obtaining alternative), sanitation discharge and surface water discharge were determined as 61000 USD and 5 USD/m3, 167000 USD and 8.8 USD/m3 and 134000 USD and 18 USD/m3 respectively. Key Words : Leachate, physicochemical treatment, advanced treatment, respirometric methods, treatment cost, design.