Layered microstrip helical antenna design
Tabakalı mikroşerit helisel anten tasarımı
  1. Tez No: 168295
  2. Yazar: İLHAMİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET TABAKALI MIKROŞERİT HELİSEL ANTEN TASARIMI Mikroşerit antenlerin, dar bant genişliği ve düşük doğrultuculuk özelliklerini geliştirmek için yeni bir geniş bantlı mikroşerit anten geliştirilmiştir. Antenin dairesel halka dilmi şeklinde olan yamalan tabakalı ortamlar üzerine yerleştirilmiştir. Üst tabakalara çıkıldıkça yamaların çaplan gittikçe azalmaktadır. Her aktif yama birbirine kısa bir tel ile bağlanmıştır, dolayısı ile şekil itibariyle tasarlanan anten, gittikçe azalan bir helisel anten şeklindedir. Analitik modeller ve nümerik teknikler kullanılarak, dairesel halka dilmi şeklinde olan bir yama anteninin temel anten parametreleri bulunmuştur ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Tabakalı mikroşerit helisel antenin analitik analizi için, bazı uygun yaklaşıklıklar kullanılarak, elektromagnetik teorideki süperpozisyon ve dizi teoremleri uygulanmıştır. Tabakalı mikroşerit helisel antenin temel anten parametrelerinin sonuçlan, düzgün ve gittikçe azalan helisel antenleri ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır, yaklaşık olarak benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Bu yeni anten tipi için özellikle analitik yöntemlerle elde edilen yaklaşık sonuçlar ışığında, antenin patern bant genişliğinin ve doğrultuculuğunun arttığı ve yarım-güç huzme genişliğinin ise azaldığı görülmüştür. Tabakalı mikroşerit helisel anteni, daha yalan sonuçlar bulabilmek için, Diyadik Green fonksiyonlarım kullanarak analiz edilebilir. Bu yöntemin uygulaması kompleks olduğu için, bahsedilen analitik modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LAYERED MICROSTRIP HELICAL ANTENNA DESIGN A novel broadband microstrip antenna has been developed to advance basic characteristics of microstrip antennas such as narrow bandwidth and low directivity. Patches which have the geometrical configuration of annular sector type are arranged on layered media. The diameters of the patches become smaller into the upper layers of the designed microstrip antenna. The active patches are connected to each other by a short transition wire; therefore the geometrical configuration of the novel antenna seems to be a tapered helical antenna. Analytical models and numerical techniques are applied to find the fundamental antenna parameters for an annular sector microstrip patch antenna, and the results are compared to each other. The analytical techniques, with some appropriate assumptions, based on superposition and array theorems in electromagnetics are applied for layered microstrip helical antenna design, and the results of the fundamental antenna parameters are compared with the results of those of uniform and quasi-tapered helical antennas, approximately. The study shows that the layered microstrip helical antenna increases the pattern bandwidth and the directivity of the antenna, and also reduces half- power beamwidth, as it is expected. The layered microstrip helical antenna can be analyzed by using Dyadic Green's functions to find out more accurate results. This method is complex to apply, therefore the mentioned approximate analytical models have been developed and applied.