Ülkemiz turistik belgeli beş ve dört yıldızlı konaklama işletmelerinde hizmet içi eğitim tekniklerinin kullanımı
  1. Tez No: 16836
  2. Yazar: E.ATİLLA AYTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN Y. AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışma, özellikle konaklama sektöründeki işlet melerin nitelikli personel ihtiyaçlarını karşılamak ve m mevcut çalışan elemanlarının işletmeye daha verimli ol- malarını sağlamak konusunda, hizmet içi eğitime verdik-. leri önemi ve bu açıdan kullandıkları teknikleri sapta maya yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı sözkonusu hizmet içi eği tim tekniklerinin konaklama işletmeleri tarafından ne ölçüde bilindiği ve kullanıldığınmüsaptanmasıdır. Bu amaç çerçevesinde ülkemizdeki konaklama iş letmelerinde hizmet içi eğitim tekniklerinin neler ol duğu, nasıl seçildiği, seçiminde etkili olan faktörler ve uygulama biçimlerinin saptanması hususları ise çalış manın diğer alt amaçları olarak belirtilebilir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi ile kısaca beş ve dört yıldızlı konaklama işletmelerinde faaliyet göstermekte olan personelin yüksek oranda mesleki eğitim almamış olması, konaklama işletmelerinin mevcut perso nelinin bilgi ve deneyim düzeylerinin kaliteli hizmet sunumu için yeterli bulunmaması otel dışında temin edi len personelin işletme ihtiyaçlarına uygun olmaması bu nun yanında tüm işletmelerin hizmet içi eğitim programı uyguladıkları en yaygın ve yoğun olarak bireysel teknik lilerden olan işbaşında eğitim uyguladıkları bunun yanın da diğer bireysel, grup ve karma tekniklerin henüz tam olarak bilinmediği ve çeşitli nedenlerden dolayı (mali yet, zaman vs) uygulama zorlukları ile karşılaştıkları gözlenmiştir. İİİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study is the provision of qualified staff which the hotels need and also to make there staff more productive in their work by showing the importance and the benefits which will be materili'zed by these training techniques. In the western countries newly developed modern training techniques are already used by most of the hotels to improve guest satisfaction. So for our country there is a question“whether these techniques are widely known and are utilized by the hotels or not?”Another aim for our research is to uncover whether i these training techniques are already used or which techniques would be suitable for the hotels in order to provide the qualified staff a better service. In order to obtain sound conclusions on the use of these techniques a survey has been undertaken by applying a questionnaire to the five and (four star hotels in Turkey. After the evaluation of the questionnaire which has been applied to the hotels the results can be summarized ' as follows; A great proportion of the staff working at the hotels do not have any tourism education, the hotels have mentioned that the staff employeed by them do not have enough exprience and knowledge about their work the IVother important point for the survey is that, the staff which are hired from outside to work at the hotels do not satisfy the expectations of the hotels. In the meantime all five and four star hotels have been applying training programs before and after they have hired their staff. The most common training technique used by the hotels is on the job training which is a part of the individualized training techniques. The use of the other technxques such as indivudialized, group and mixed ones are not widespread because of the lack of knowledge and due to the problems in the use or these techniques concerning time, cost etc. v