Bulanık mantık kontrolörler ile PID kontrolörün bir elektriksel termik santralde karşılaştırılması
Comparing of fuzzy logic controllers with PID controller in a thermic power plant
  1. Tez No: 168792
  2. Yazar: HASAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET BULANIK MANTIK KONTROLÖRLER ÎLE PID KONTROLÖRÜN BÎR ELEKTRİKSEL TERMİK SANTRALDE KARŞILAŞTIRILMASI TİRYAKİ, Hasan Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN Ocak 2005, 83 sayfa Birçok endüstriyel termik santralin dinamik davranışı, giriş ve çıkıştaki bozulmalardan, set noktalarındaki değişikliklerden ve işletme şartlarındaki bazı faktörlerden etkilenir. Bu durum özellikle büyük kömür yakıtlı güç santrallerinde görülür. Yükte meydana gelen değişiklikler, kömürün kalitesi, kazan yüzeyindeki kirlenmeler gibi etkiler karşısında klasik PID kontrolörler her zaman istenen performansı sağlayamamaktadır. Diğer yandan kompleks ve büyük modern elektrik santrallerindeki ihtiyaçların çoğalmasıyla, optimal ve esnek kontrolörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda birçok araştırmacı simülasyon veya uygulamalarda farklı kontrol yöntemleri denemektedir. Bu yöntemlerden üzerine ilgi toplayanlardan biri de bulanık mantık kontrol yöntemidir. Bu yöntemin daha geliştirilmiş hali ise kazancı bulanık mantık kuralları ile ayarlanan yeni nesil PI kontrolörlerdir. Bu tezçalışmasında bir termik elektrik santralinin güç ve entalpi çıkışlarım kontrol etmek amacıyla bulanık PI kontrolör ile bulanık mantık kontrolör ve PID kontrolörler karşılaştınlmıştır. Simülasyon sonuçlan, bulanık PI kontrolörün tüm işletme şartlan altında, sisteme verdiği hızlı cevaplarla diğer kontrolörlerden daha iyi bir performansa sahip olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Termik Güç Santrali, Santral Modelleme, PID Kontrolör, Bulanık Mantık Kontrolör, Bulanık PI Kontrolör, Kazan Kontrolü II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARING OF FUZZY LOGIC CONTROLLERS WITH PID CONTROLLER IN A THERMIC POWER PLANT TİRYAKİ, Hasan Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronic Engineering, M. Sc. Thesis Supervisor: Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN January 2005, 83 pages The dynamic behavior of many thermic power plant heavily depends on iner and outer disturbances, set point changes and in particular on changes in operating points. This is especially the case for large coal-fired power plants. Due to load changes to cover power demands, quality differences of coal and contamination of boiler heating surfaces, conventional PID control will not reach a high degree of control perfonmance. On the other hand, the growing needs of complex and huge modern combinational power plants require optimal and flexible controllers. Not only due to the effects discussed above but also taking into account the expected economical benefits. During recent years many researchers try different control methods in simulation or applications. One of the popular methods is fuzzy logic controller. The IIInew generation of PI controllers which adjusted by fuzzy logic rules are the advanced condition of this method. In this thesis, fuzzy gain scheduled PI (fuzzy PI) controller is compared with fuzzy logic controller PID controller for controlling the power and enthalpy output of a thermic electrical power plant. Simulation results shown that, because of the fast response to the systems, fuzzy PI controller's performance is better than the other controllers under all the considered operating conditions. Key Words : Thermic Power Plant, Plant Modelling, PID Controller, Fuzzy Logic Controller, Fuzzy PI Controller, Boiler Control. IV