RF ID teknolojisi
RF ID technology
- Tez No: 168879
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TANGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
RF ID TEKNOLOJİSİİLKER KİRAZAnahtar Kelimeler : RF İD, Okuyucu, Aktarıcı, TAGÖzet : RF İD, kişilerin yada nesnelerin kimlik bilgilerinin radyo dalgalan ileiletilebilmesini sağlayan bir teknolojidir. Mevcut akıllı kart teknolojileriyle pek çokbenzerlik taşımaktadır. RFID 'yi mevcut teknolojilerden ayıran en önemli özelliğitemassız çalışıyor olmasıdır. Tipik bir RF İD sistemi, okuyucu ve aktarıcı olmaküzere iki temel bileşenden oluşur.Bir RF E) okuyucusunun nasıl çalıştığım ve sistem performansını etkileyen etkenlerigösterebilmek için bir RF İD Okuyucu Prototipi tasarımı gerçeMeştirilmiştir.Okuyucunun radyo frekans arayüzü olarak EM Marine firmasının EM4095 kodluentegresi ve aktarıcı olarak da yine aynı firmanın ürünü olan EM4102 tasarımçalışması için uygun görülmüştür. Yazılım aşamasında C programlama dilikullanılmıştır.Bu çalışmayla, RFID sistemleri ile ilgili temel bilgilendirme yapılması ve okuyucutasarımı konusunda bir yaklaşım getirilmesi amaçlanmıştır.u
Özet (Çeviri)
RF ID TECHNOLOGYİLKER KIRAZKey Words : RF ID, Reader, Transponder, TAGAbstract: RF ID is a technology that gives a chance to transmit identification infoof a person or a substance using radio waves. It has various similar properties withcontact smart cards except one thing. The major difference of the new technologycalled RFID that it is capable to work contactless. A typical RF ID System consistsof a Reader and a Transponder. In this paper, we intend to give a basic informationabout RFID Systems and a starting point to make an RF ID reader design.An RF ID Reader Prototype was designed to show how an RF ID Reader works andwhich properties affect the system performance. For the radio frequency interface, itwas decided that EM Marine's EM4095 ASIC and EM4102 as a transponder devicesare suitable solution. In software side, the reader MCU was programmed using CProgramming Language.We believe that this study will give a systematic approach to design RF IDtechnology based reader device.m