KOBİ'lerin büyüme aşamasında karşılaştıkları sorunların ve çözüm yollarının belirlenmesinde bütünsel kontrol süreci
The organizational check-up process during determination of the problems and solutions of small and medium sized organizations
- Tez No: 169021
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELERİN BÜYÜME AŞAMASINDA KARŞILAŞTIKLARI SORUNLARIN VE ÇÖZÜM YOLLARININ BELİRLENMESİNDE BÜTÜNSEL KONTROL (BK) SÜRECİ Koray GÜRBÜZ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ramazan YAMAN) Balıkesir, 2005 1983 yılının AB'de KOBİ yılı ilan edilmesi ile başlayan KOBİ programlan geliştirme süreci sonrasın ülkemizde de KOBİ'ye verilen önem artmıştır. Bu çalışmanın içeriğini KOBİ'nin genel sorunları ve sorunların etkileşimi oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında dünden bugüne KOBİ konusu işlenmiş, ardından ülkemizde KOBİ'nin gelişimi konusuna değinilmiştir. İkinci aşamada KOBİ tanımı yapılmış Türkiye'de KOBİ'nin yeri ve önemi konusu açıklanmıştır. Sonraki iki bölümde KOBİ'nin özellikleri, kuvvetli ve zayıf yönleri ve KOBİ'nin genel sorunları detaylı olarak ele alınmıştır. Bu aşamaya kadar yapılan çalışmada KOBİ'nin daha yalandan tanınması, soranlarının ortaya konması hedeflenmektedir. Dünyadaki işletmelerin büyük bir yüzdesi, ya aile işletmeleri olarak hayatlarım devam ettirmektedir, ya da başlangıçta aile işletmeleri olarak kurulmuş, gelişmiş, büyümüş ve halka arz olunmuş ya da bir başka büyük kuruluş tararından satın alınmıştır. Ülkemizde de işletmelerin % 95' e yakın bir oranı aile işletmesi olarak hayatlarını devam ettirme çabası içindedir. Bu da KOBİ'nin büyük bir kısmının aile işletmesi olduğunu gösterir. Bu nedenle çalışmamın bu bölümünde de aile işletmeleri incelenmiş, sorunları ortaya konmuştur. Çalışmanın bundan sonraki aşamalarında İşletme BK' si konusu incelenmiş olup, KOBİ'nin farkında olamayabilecekleri diğer sorunlarının da bulunması ve çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmektedir. Gürbüz Madencilik San. ve Tic. A.Ş.' nde, Kurtoğlu Plastik Endüstri ve Tic. A.Ş' nde ve Aydınlar Metal San. ve Tic. A.Ş' nde İşletme BK Süreci uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ORGANIZATIONAL CHECK-UP PROCESS DURING DETERMINATION OF THE PROBLEMS AND SOLUTIONS OF SMALL AND MEDIUM SIZED ORGANIZATIONS. Koray GÜRBÜZ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Industrial Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ramazan YAMAN) Balıkesir - Turkey, 2005 After the acceptance of the year 1983, as the Year of The Small and Medium Sized Organizations (KOBI) by European Union (EU), programs regarding the promotion of KOBI' developments sponsored by the Turkish Government has shown a dramatic increase. This study contains information about the general problems and solutions suggested, that KOBI face in Turkey. Organizational Check-Up Process approach is explained in order to point these problems and propose solutions to these problems. The description of KOBI is given in the first part of this study, followed by the development of KOBI in Turkey. Second part contains information regarding the importance of KOBI.. in- our country. The strengths and weaknesses of KOBI are explained in the following part. Then the general problems of KOBI are given. Most of the organizations in the World are founded as Family Owned Businesses and still continue their lives as is or bought by bigger organizations at the end. 95% of the organizations in Turkey are Family Owned Businesses. This fact forced me to give special attention to the Family Owned Businesses. This part contains general information about Family Owned Businesses and the problems they face. The rest of the thesis is dedicated to understanding of Organizational Check-Up Process and the steps of applying the process to KOBI are explained in details in the following parts. The Organizational Check-Up is applied to Gürbüz Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Kurtoğlu Plastik. Endüstri ve Tic. A.Ş. and Aydınlar Metal San. ve Tic. A.Ş. The results of this process are investigated in the conclusion part. Key Words : SMEs, Family Owned Businesses, Check-up m