Balıkesir yöresinde yetişen Muscari Sp. türlerinin anatomi ve morfolojisi
Anatomy and morphology of Muscari Sp. species grown in Balıkesir
  1. Tez No: 169057
  2. Yazar: ERSİN HOPA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLENDAM TÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET BALIKESİR YÖRESİNDE YETİŞEN MUSCARİ SP. TÜRLERİNİN ANATOMİ VE MORFOLOJİSİ Ersin HOPA Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi /Tez Danışmanı : Prof. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir, 2005 Bu çalışma, Balıkesir il sınırlan dahilinde yayılış gösteren Muscari Miller türlerinin anatomik, morfolojik ve ekolojik araştırılması üzerine yapılmıştır. Çalışma sonucunda Balıkesir il sınırlan içerisinde 4 Muscari Miller türünün yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu türler; Muscari comosum (L.) Miller, Muscari neglectum Guss., Muscari latif olium Kirk ve Muscari bourgaei Baker 'dir. Bu türlerden M. bourgaei ve M. latif olium Türkiye için endemik türlerdir. Morfolojik araştırmalarda; soğan, yaprak, yaprak sayısı, skapus uzunluğu, pedisel, perigon, meyve ve tohum karakterleri incelenmiştir ve çizimlerle desteklenmiştir. Ayrıca bitkinin genel görünüş fotoğraflan çekilmiştir. Anatomik çalışmalarda; kök, skapus ve yapraktan alınan enine kesitler incelenmiş ve çizimleri yapılmış, fotoğraflan çekilmiştir. Türlerin kök, skapus ve yaprak anatomileri birbirlerine genellikle benzemekle beraber dokuların kalınlıkları, hücre boyutlan gibi bazı özellikler açısından farklılıklar gözlemlenmiştir. Ekolojik araştırmalar ise; değişik lokalitelerden alman toprak örneklerinin; tekstür, pH, tuz, organik madde, P ve K değerlerine bakılmıştır. Türlerin yayılış gösterdiği alanların toprak yapısının genel olarak birbirine benzer olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Liliaceae, Muscari, Balıkesir, Anatomi, Morfoloji, Ekoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANATOMY AND MORPHOLOGY O¥ MUSCARİSP. SPECIES GROWN İN BALIKESİR Ersin HOPA Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M.Sc. Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir - Turkey, 2005 This study was carried out upon anatomic, morphologic and ecological researches of species Muscari Miller That distribute in Balıkesir. As a result of the study, it was determined that 4 species Muscari Miller Distribute in Balıkesir. These species are Muscari neglectum Guss., Muscari baurgaei Baker, Muscari latifolium Kirk, Muscari comosum (L.) Miller. M. baurgaei and M. latifolium are endemic species for Turkey. in morphologic resarches, characteristics of bulb, leaf, pedicel, perigon, fruit and seed were examined and were supported with their drawings. Furthermore, general appearance was taken photo. in anatomic studies, cross- sections in width taken from root, scape and leafs were examined, and their drawings were done. Furthermore, photos of these structures were taken. Truck anatomies of the species are usually similar. in ecologic researches, texture, pH, salt and Organic matter, P and K values of land samples taken from various places were ewamined. it was determined that land structures in distribution areas of the species were similar. KEYWORDS: Liliaceae, Muscari, Bahkesir, Anatomy, Morphology, Ecology. ii