Milet işi seramiklerinden bir grup örnekleme:İznik Roma Tiyatrosu Kazı buluntuları
- Tez No: 16994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ YENİŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET“Mi let îşi Seramiklerden Bir Grup Örnekleme; İznik Roma Tiyatrosu Kazı Buluntuları”başlıklı tez çalışmamız da, 1980 yılından beri sürdürülmekte olan İznik Roma Ti yatrosu Kazısında ele geçen Milet İşi Seramikler incelen miştir. Özgün İlk Osmanlı seramikleri olan Milet işi sera mikler, araştırmacıların farklı görüşler ileri sürdük leri oldukça sorunlu bir seramik grubudur. 1963-64 İznik kazılarında ele geçen buluntularla bu seramiklerin ana üretim merkezinin İznik olduğu ispatlanmıştır. Ele geçen son buluntular Milet işi seramiklerin XTV. yüzyıl ortala rından XVI. yüzyıl ortalarına kadar üretildiğini göster mektedir. Çalışmamız genel olarak altı bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde, ilk olarak genel Osmanlı çini ve sera mik sanatı, daha sonra Milet işi seramikler hakkında kı sa bilgiler verdik. İkinci bölümde, İznik tarihini ve İznik'te gerçekleştirilen kazıları ele aldık. Üçüncü bö lümde İznik Roma Tiyatrosunda çıkan Milet işi seramikle rin teknik özelliklerini, bezeme tekniklerini, bezeme mo tiflerini ve bezeme kompozisyonlarını inceledik. Dördüncü bölümde, Milet işi seramikleri, Anadolu ve Anadolu dışı seramik örnekleriyle çeşitli yönlerden karşılaştırarak değerlendirdik. Beşinci bölümde ortaya çıkan sonuçları belirledik. Altıncı bölümde Tiyatrodan çıkan Milet işi parçaları, tek tek ele alarak, çeşitli yönlerden tanıttık. Çalışmamızın sonunda kaynakça listesini verdik. Plan, çizim ve resim listesinden sonra, Milet işi seramiklerin çizimlerini ve resimlerini yerleştirdik.
Özet (Çeviri)
'İl SUMMARY In our thesis study under the heading of“A Sampling Group of the Miletos Ceramic Ware; The Finds in the Excavation of the Roman Theatre in İznik”the Miletos pottery, Which has been obtained in the excavations of the Roman Theatre in İznik. The Miletos pottery in the first original Ottoman ware, is rather a problematic group of ceramics, which the searchers have put forward different views to. Depending on the finds obtained in the excavation in İznik in 1963-64, it was proved that İznik was the main centre of production of these ceramics. The last finds obtained in the excavations show that they were produced from the middle of the 14 th. century to the middle of the 16 th. century. Our study consists generally of six parts. In the introduction part, it has firstly been given a short knowledge about the art of the general Ottoman ceramic ware and China ware, and secondly about the Miletos ware. In the second part the history of İznik and the excavation carried out in İznik have been handled. In the third part the technical features of the Miletos ware obtained in the İznik Roman Theatre, their decoration techniques and motifs and the decoration compositions have been studied. In the fourth part, the Miletos ware has been compared with the Anatolian ceramic ware and the out of Anatolia ceramic ware from the different points appreciated. In the fifth part the results obtained from the earlier parts have been determined. In the sixth part of Miletos finds obtained in the excavation of the Roman Theatre have been handled one by one and introduced from the different points.İÜ At the end, of the study a list of source books has been given. The drawings and pictures of the Miletos pottery have been placed following the list containing them.