Çileklerde besin maddesi noksanlıklarının su kültürü ile incelenmesi
- Tez No: 172395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER GEZEREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
6. ÖZET Denemeler Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Laboratuvarında 19Ö3-19Ö4 yıllarında yapılmıştır. Araştırmanın amacı Pocahontas çilek çeşidinin N, P, K ve Fe noksanlıklarına karşı göstermiş olduğu tepkileri incelemek ve çeşitli besleme çözeltilerinde bitki be sin maddeleri alımını saptamaktır. Denemelerden elde edilen sonuçlar şöyle sıralanabilir. 1. Denemelerde Hewitt (1966) ve Lee (1963) çözeltileri kullanılmış ve çözeltilerde uygun pH aralığı 4.89-7.00 arasında saptanmıştır. 2. Deneme kuruluşundan 7-10 gün sonra kökçük oluşu mu başlamıştır. Hiçbir besin maddesinin verilmediği damıtık suda yetişen bitkilerde kökçük oluşumu 2-4 gün sonra başlamıştır. En iyi kök gelişimi tüm besin maddelerinin verildiği komple besin çözeltisinde görülmüştür. 3. En sağlıklı bitki gelişimi bütün besin maddelerinin verildiği komple besin çözeltisinde görülmüştür. Diğer besleme çözeltilerinde verilmeyen besin maddelerine göre noksanlık simptomları gözlenmiştir. Damıtık suda yeti şen bitkilerde gelişme en yavaş olmuştur. 4. Bitkilerde yapılan besin maddeleri analizleri sonunda N verilmeyen bitkilerde N düzeyi %1.63-2.52, P verilmeyen bitkilerde F düzeyi %0.05,' K verilmeyen bitkiler de K düzeyi %0.24-0.27 ve F e verilmeyen bitkilerde Fe düzeyi 105.00-106.67 ppm olarak saptanmıştır. - 33 -- 34 - 5. Ea yüksele besin maddesi düzeyleri komple besin çözeltisi ile beslenen bitkilerde saptanmıştır. Diğer besleme çözeltilerinde ise kontrole X damıtık su) oranla daha yüksek besin maddesi düzeyi saptanmıştır. N içeren çözeltiler ile beslenen bitkilerde K düzey i (2. 6 2-2. 83,P içeren çözeltiler ile beşlenen bitkilerde P düzeyi %0.40-0.51, K içeren çözeltiler ile beslenen bitkilerde K düzey %1.20-169, Fe içeren çözeltiler ile beslenen bitkilerde >P e düze yi 126.67-145.00 ppm arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The experiments were conducted during 1983-1984, in the laboratoJfries of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova» The aim of the research was to investigate the res ponses of Pocahontas strawberry variety to the deficiency of N, P, K and Pe and to obtain absorption" of the plant nutrients from several nutrient solutions. The following results were obtained: 1. In the experiments Heritt (1966) and Lee (1963) nutrient solutions were used. In these solutions pH was measured as 4.89 to 7.00. 2. Hew roots were emerged 7 to 10 days after the plants soaked to the nutrient solutions. In contrast to the nutrient solutions, the appearence of the first roots in distilled water was occurred 2 to 4 days after the setting up the experiments. The best root development was found in the complete nutrient solution. 3. The healthiest plant development was found in the complete nutrient solutions. In the other nutrient solutions., the deficiency symptoms were observed according to the deficient nutrient. The development was the' slowest in the distilled water. - 35 -- 36 - 4. For the nutrient analysis of the plants, the following results were found N level of the plants which were grown in N deficient solution: %1.63-2. 52. P level öf the plants which were 'grown in P deficient sor- lutiont fo 0.05. K level of the plants which were grown in K def iicient solutions %0.24-0.27 Fe level of the plant which were grown in Pe deficient solution» 105. 00-106. 67 ppm. 5. îhe highest nutrient levels was obtained in the plants which were grown in the complete nutrient solution. In the other nutrient solutions, the nutrient levels were higher than the control (distilled water). N level in the plants which was fed with the N containing solutions was %0 2.62-2.83, P level in the plants which was fed with the P containing colutions was %0.40-0.51, K level in the plants which was fed with K containing solutions was %1.20-1.69, Fe level in the plants which was fed with the Fe solutions was 126.67-145.00 ppm.