Alçak plastik tünellerin marul ve kıvırcık baş salatalarda verim erkencilik ve bazı önemli kalite özelliklerine etkileri
- Tez No: 172536
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Ill - öz Bu denemelerde, ülkemizde geniş çapta tarımı yapılan Yedikule marulu ve kıvırcık yapraklı baş salata, Trakya Bölgesi 'nde son turfanda olarak alçak plastik tüneller altında yetiştirilmiş ve plastik kullanımının ağırlık artışı, erkencilik ve bazı bitkisel kalite özelikleri üzerine etkileri incelenmiştir. En iyi sonuç, Doğu-Batı doğrultusundaki alçak tünellerden alınmıştır. Yedikule marulunda % 67.29 ağırlık artışı ve 8.8 gün erkenci lik, kıvırcık salatada % 28.0 ağırlık artışı ve 4.8 gün erkencilik sağlanmış tır. Kalite özelikleri açısından örtü altında yetiştirilenler, açıktakilerden daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
- IV - ABSTRACT In these experiments, Yeciikule lettuce and head lettuce which are wiedly produced in Trace Region of Turkey were grown for late season under the low plastic tunnels. These effects of low tunnels, for weight increase, earliness and some plant characteristics were investigated. The best result was obtained from the low tunnels which were directed East-West. In Yedikule lettuce, % 67-29 weight increase and 8.8 days earli ness and in head lettuce, % 26.0 weight increase and 4.8 days earliness were obtained. The quality of the low tunnel grown plants wore found superior than the open field grown ones.