Tarsus-Çavuşlu yöresi Kaleönü göleti sulama projesinde farklı toplulaştırma yöntemlerinin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 172882
  2. Yazar: KAMER ZERRİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHRİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
oz Bu çalışma Tarsus - Çavuşlu Yöresi Kaleönü Göleti Sulama projesinde farklı arazi toplulaştırma yöntemlerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ele alman arazi toplulaştırılması projesinin yeni parselasyon planında, en uygun parsel deseninin belirlenmesi için iki model denenmiştir, I. Modelde aynı arazi sınıfı içinde yer alan parsellerin toplulaştırılması yöntemi denenmiş, II. Modelde ise farklı arazi sınıfları arasında arazi parçalarının yer değiştirilmesi yoluyla toplulaştırma uygulanmıştır. II. Modelde, I. Modele oran la büyük parsel gruplarında artış, parsel sayısında ve fazla hisse- ye bölünmüşlükte azalmanın daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunların yanında net arazi kullanma alanındaki artış ve toplam yol uzunluğundaki azalma oranı II. Modelde daha yüksektir. I. Modelin parsel sayısındaki azalma oranı % 55, II. Modelde ise bu oran % 60' tır. Sonuç olarak II. Modelin uygun olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried on Tarsus - Çavuşlu KaleönU Dam xrn- gation project area to compare different land consolidation methods. Two approaches are worked on in trying to obtain new parce- lation design. In the first model consolidation is made on the parcels with in the same land class. In the second model parcels from the different land classes is tried to be consolidated. The first method, it is seen in the second method that there is more increase in the large parcel groups and more decrease in the number of parcels and in the division by many share holders. Howewer the increase in the usage of net area and the decrease rate in the total length of the road are higher in the second method. The decrease rate at the numbers of parcels is % 55 in the first method and % 60 in the second method. The result of study shows that the second model is more appropriate.