Cumhuriyet dönemi Türk Ordusu'nda modernleşme (1923-1938)
Modernity in Turkish army at Republic time (1923-1938)
- Tez No: 173081
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Çok köklü bir geçmişi olan Türk Kültürü'nün ve bu kültürün yaratmış olduğu ordunun Türk tarihi içinde ki yeri oldukça önemlidir. Bu önem ordunun, devletin siyasi hayatını etkilemesi ve her çağda devleti koruyucu ve kollayıcı bir güç olmasından kaynaklanmaktadır. Toplumun içinden gelen, bulunduğu çağın ve coğrafyanın da etkisi ile farklı teknik ve taktikler uygulayan ordu her zaman devleti güçlü kılacak en önemli unsur olmuştur. Osmanlı Devleti'nin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısındaki çöküş neticesinde Osmanlı Ordusu eski gücünü kaybetmiştir. Her ne kadar 1843 'ten sonra orduda yenileşme hareketleri başlasa da zamanın teknik ve taktiğinden uzak kalış devletin hazin sonunu getirmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaş'ı döneminde pek çok cephede savaşan Türk Ordusu ülkesini düşman işgalinden kurtarmıştır. Cumhuriyet Ordusu Mustafa Kemal'in önderliğinde yeniden kurularak ülkesini iç ve dış düşmanlara karşı korama ve kollama görevini üstlenmiştir. Tarihinden kalan geleneksel ordu değerleri de yeni Türk Ordusu'nda vücut bulmuştur. Cumhuriyet Dönemi Türk Ordusu teknik ve taktik yönden büyük ilerleme kaydetmiştir. Hem ülke politikaları hem de orduyu modernleştirme aynı paralelde yürütülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne düşmanca yaklaşacak ülkelere karşı ordu hızla modernleştirilip caydırıcı bir güç olması sağlanmıştır. Ayrıca barışçıl denge politikaları sayesinde de modernleşme hamlelerine engel olabilecek gelişmelere mani olunmuştur. Padişaha bağlı Osmanlı Ordusu'ndan demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti Ordusu yaratılmıştır. Temeli tamamen Türk Milleti'ne ve bilime dayalı modern bir ordu meydana getirilmiştir. Bilim, fen ve milli değerlerden uzaklaşmanın Osmanlı Devleti'nde olduğu gibi ordunun ve devletin hazin sonunu getireceği asla unutulmamalıdır.Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti 'ni muassır medeniyetler seviyesine ulaştıracak ve ilelebet ayakta tutacak ilkeleri belirleyerek Türk gençliğine emanet etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Culture which has a rooted past and the army this culture has created have an important place in Turkish history. This importance results from the fact that the army effects the political life of the state and is a power protecting the state in every ages. The army which comes from the society and uses different technics and tactica due to the effect of the age and geography has always been the most important power that will make the state powerful. The Ottoman Army lost its old power as a result of the collapse in political, social and economical structure of Ottoman Empire.Although modernization movements started in army in Ottoman Empire after 1 843, not following the technic and tactic of the age brought the sad end of the state. Turkish Army which fighted in many sides in National Independence War saved its country from occupation of the enemy. The Republic Army was establisled in the leadership of Mustafa Kemal again and undertook the task of protecting Turkish Republic against domestic an foreign enemies. The traditional army values coming from the history existed in new Turkish Army. Turkish Army in the period of Republic made progress in technic and tactic. Both the country policies and the modernization of the army were carried out parallel. The army was immediately modernized and turned into a deterrent power against the countries that would treat The State of Turkish Republic antagonistically. Furthermore due to pacific balance policies the developments that might modernization movements were prevented. Democratic and secular Turkish Republic Army was cretaed from the Ottoman Empire that was faithful to the sultan.An army was formed which was base on Turkish People and science.lt should not be forgotten that being far away from the science and national values will bring the sad end of the army and the state as it happened in Ottoman Empire. Great Leader Atatürk entrusted the principles that will promote Turkish Republic to the contemporary civilizations and keep it alive forever to the Turkish Youth.