Sanatsal imgenin oluşumunda zaman olgusu
Time fact in formation of artistic image
  1. Tez No: 173157
  2. Yazar: ESRA SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. REFA İMRALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET SAĞLIK, Esra. 'Sanatsal İmgenin Oluşumunda Zaman Olgusu', Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara 2006. 'Sanatsal İmgenin Oluşumunda Zaman Olgusu' adlı bu çalışmada, sanat-yaşam ilişkisi bağlamında zaman kavramı ve bu kavramı bilinçle kurgulayan imge dünyamız sorgulanmıştır. Birinci bölümde zaman, mekân ve bellek üzerinden imgenin kuruluşunun anlatımı yapılırken ikinci bölümde özne yaşantı ilişkisinin imge yaratımındaki değerleri üzerinde durulmuş ve sanatsal yaratıda önemli rol üstlenen sanatsal imgelemin değeri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde de, ortaya konan değerler ve sanatçının belleğinde yaratmış olduğu imgelem üzerinden uygulamalar yapılmıştır. Zaman kavramı sürekli bir oluş olarak ele alınmış, bu kavramın sanatsal imgelere dönüşümü temel alınarak sanattaki yansımaları ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler Zaman, Bellek, Bilinç, İmge, İmgelem, Fotoğraf, An, Mekân
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SA?LIK, Esra.“Time Fact in Formation of Artistic Image”, An Artwork Report Study, Ankara 2006. In this mater thesis study titled“Time Fact in Formation of Artistic Image”, 'time' concept and our image world creating the concept by means of the conscious are interrogated with respect to interaction between art and life. In the first part, while the image formation over 'time', 'space' and 'memory' is focused on. In the second part, the values in image formation of interaction between 'subject' and 'life' is elaborated on. And the value of artistic imagery which has an important role in artistic creation is brought up. In the third part, the projects drived from artist's memories and the values explained in the first and second parts are focused on. The 'time' concept is examined as a continious flow in this study. The counterparts of 'time' concept in art, on the basis of transformation of the concept to artistic image are evaluated. Key Words Time, Memory, Concious, Image, Imagery, Photograph, Moment, Space