İnanç ve milliyetçilik etkileşimi bağlamında Güney Sibirya Türklüğü'nün durumu
The situation of Siberian Turks in the framework of interaction between religion and nationalism
  1. Tez No: 173667
  2. Yazar: TİMUR DAVLETOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Birer toplumsal olgu olan inanç ve milliyetçilik unsurları aynı zamanda toplumsal yaşamda çok önemli birer etkendir. İnsan toplumlarını çok eski dönemlerden beri etkileyen ve günümüzde de etkilemeye devam eden bu olguların arasında cereyan eden etkileşimin araştırılması, etkileşimin nasıl olduğu, hangi kanallar üzerinden vuku bulduğu, bu etkileşimin sosyal yapıda ne gibi değişimlere yol açtığının tespit edilmesi sosyal gerçekleri kapsayan ve inceleyen toplumbilimin ana konusudur. Konusu“İnanç ve Milliyetçilik Etkileşimi Bağlanımda Güney Sibirya Türklüğünün Durumu”olan Yüksek Lisans çalışmamızda Güney Sibirya yerlisi olan Hakas, Altay ve Tıva Türkleri üzerinde durulmuştur. Anılan bu halkların inanç ve milliyetçilik etkileşimi çerçevesinde durumları geçmiş ve günümüz boyutunda irdelenmeye çalışılmıştır. Yukarıda sözü edilen iki sosyal gerçekliğin arasındaki etkileşim konusu Güney Sibirya Türklerine yönelik olarak ilk kez ele alınmıştır. Bu araştırma tarihsel yaklaşım ve güncel örneklerler kullanılmak suretiyle inanç ile milüyetçilik etkileşimine ilişkin olarak hem Güney Sibirya hem Rusya hem de dünyanın çeşitli bölgelerinden ilgili kaynaklarda geçen ya da haber olarak kaydedilen toplumsal gelişmeler ve çeşitli inanç sistemlerinin arasmda yapılan karşılaştırmalar ışığında yürütülmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler İnanç, Milliyetçilik, Din ve Milliyetçilik Etkileşimi, Sibirya Türkleri, Hakas, Altay, Tıva
Özet (Çeviri)
As societal facts, religion and nationalism are important factors in social life. To research an interaction between these factors- the quality of that interaction, by what channels this interaction is available, and to determinate what changes in social structure have been caused by these afctors, which have impacted on human communities since very ancient times are the main subjects of sociology. In my Master's Thesis work on“The Situation of Southern Siberian Turks In Context of Interaction Between Religion and Nationalism”the central stress has been implemented on Khakas, Altai and Tyva Turks who are indigenous peoples of Southern Siberian region. The situation of abovementioned Turks within the framework of interaction between religion and nationalism has been tried to be investigated. By this research it has been firstly realized a research with reference to abovementioned interaction between two societal facts at the case of Southern Siberian Turks. During this research historical approach and actual facts, news about social events, documents and other relative sources from Southern Siberia, Russia and other regions of world, comparison of various religious systems have been used. Key Words Religion, Nationalism, Interaction between Religion and Nationalism, Siberian Turks, Khakas, Altai, Tyva