Kızıldereköy-İsali-Vayvaylar (Adana) yöresi misis karmaşığı olistolitlerinin kökensel incelenmesi
- Tez No: 173779
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNGU GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çukurova Baseni içerisinde Ceyhan ile Misis arasın da bulunan inceleme alanı, Kara taş tan (Adana) başlayarak NE-SW doğrultuda Andırın' a (Kahramanmaraş) kadar uzanan Misis Karmaşığının küçük bir bölümüdür. Karmaşık içerisin de yer alan İsalı Formas3r onunun (İsalı Katastrofik haşiye si) gözlendiği, İsalı-Kızılderekay-Vayvaylar yerleşim birimleri arasında bulunan, bazik-ultrabazik, karbonat ve kırıntılı kayaçlarının kökenlerini petrografik, stratigrafik, paleontolojik ve yapısal açılardan inceliyerek saptamayı amaçlamış bu çalışma iki aşamada yürütülmüştür, İlk aşama saha çalışmalarıdır; saha çalışması sırasında alanın 1/25 000 ölçekli litofasiyes haritası yapılarak, petrografik ve paleontolojik amaçlı örnek derlenmiş, ölçeksiz jeoloji enine kesitleri çizilmiştir. Birim alanda incelenen Hisis Karmaşığının bazik-ultrabazik kayaçları Ofiyolitik Jürim, dev karbonat olistolitleri Kireçtaşı Birimi, türbiditik çökeller ise Kumlu-Marnlı Birim olarak ayırtlanıp litofasiyes haritasına geçirmiştir. Laboratuvar çalışmalarının sonucunda ise yapılan petrografik, paleontolojik incelemelerden sonra, karmaşığı oluşturanlardan Ofiyolitik Birimin, ofiyolit dizisinin ultramafik kümulat, mafik kümulat, levha dayk komleksi ve pilov yapılı lav seviyelerine ait kayaçları içerdiği saptanmış tır. En yaşlı kayaç birimini oluşturan söz konusu birimin, Jura-Alt Tersiyerde oluşarak, Akitaniyende bölgeye yerleştiği paleontolojik bulgularla ortaya konmuştur. Birbirin den dar ofiyolit zonlarıyla ayrılan kireçtaşı blokları Kireçtaşı Birimi olarak ayırtlanmış olup bu birim örneklerinin petrografik incelenmesi sonucunda; mikrit çamurlu mikrofasiyes, sparit çimentoiu mikrofasiyes ve kataklastik mikrofasiyes olmak üzere üç rasiyese ayırtlanmış, bi-rimin sığ denizel ortamda oluştuğu belirlenmiştir. Paleontolojik bulgular olistolitlerin Ust Kretase -Eosen yaşta olduklarını göstermiştir. Kireçtaşı biriminin blokları arasında Ofiyolitik.Birime karışmış olarak gözlenen Kumlu- Marnlı Birim; türbiditik kumtaşı, çamurtaşı ve marnlardan oluşmuştur. Kumtaşı örneklerinden hazırlanmış incekesitler üzerinde yapılan petrografik çalışma sonucunda; sedimanter kayaç parçalarının çok zengin bulunduğu grovak oldukları pelajik ortamda oluştukları belirlenmiştir. Söz konusu birimin paleontoloik bulguları Akitaniyen yaşını vermiştir. Sonuçta Ofiyolitik Birim, Kireçtaşı Birimi ve Kumlu-Marnlı Birimin Akitaniyende bölgesel bir olistostrom şeklinde incelenen alana yerleştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The study area between Ceyhan and Misis within Çukur ova Basin is a small part of Misis Complex where stretches out Andırın in NE-SW direction, beginning from Karat aş (Adana] This study is aimed at İsalı Formation basic -ultra- basic, carbonat and elastics rocks among İsalı -Kızıldere köy -Vayvaylar location units are observed to determined their genesis petrographiclly, stratigraphically, paleontologiclly and structurally. This study has been done in to levels. First level is area studies, the lithofacies map scaled 1/25 000 is done during area study. The samples are collected for petro- graphic and paleontologic thin section. Geology unscaleted cross sections are drawn. Basic-ultrabasic rocks as ophiolitic units, genious carbonat olistolits as limestone unit,turbiditic sediments as sandy -marly unit of which Misis Complex is investigated within the study area are named and are passed lithofacies map. The result of the laboratory studies, at the end of petrographic and paleontologic investigations. It has been confirmed that ophiolitic unit is generated from mafic cumulate, dike complex and pillow lava level. This unit which consist of the oldest rocks have been appeared and located in the region that Acitanian have been determined by paleontologic results. Limestone bloks surrounded with ophiolits are named as limestone unit. At the end of the petrographic investigation, Three facies which consist of micritic sparitic and cataclastic microfacies are confirmed and it is determined that is facies generated in shallow water environment. Paleontologic results have showed that olistolits are aged Uppermost Cretaceous -Eocene. Sandy -mardy unit which is observed in ofiyolit, have consisted of turbiditie sandstone. samples and it is confirmed that these67 are very vich graywackes of sedimantary rock parts and in pelajicenvironmet.Paleontologic resuls of this unit have given Acitanian age Consequently 9 ophiolitic limöstone and sandstone in the study area located as an olistostrom inacitanian have been detesrained