Tarih alanındaki kullanıcıların bilgi gereksinimleri ve bilgi kullanım özellikleri
Historians, their information needs and the characteristics of their information use
- Tez No: 173886
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE İNCİ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bilgi merkezleri ve kullanıcılar arasında etkin bir ilişki sağlanabilmesi kullanıcıların bilgi gereksinimlerinin ortaya çıkarılması ile mümkündür. Bilgi merkezlerini yoğun kullanan bir kullanıcı grubu olarak tarihçilerin, bilgi gereksinimlerinin ve bilgi kullanımlarının ortaya çıkarılması bilgi merkezleri için çok önemlidir. Tarih alanındaki kullanıcıların bilgi gereksinimleri ve bilgi kullanım özelliklerinin neler olduğu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın hipotezi“Bilgi merkezleri, bilgi kaynak, kanal ve teknolojileri tarihçilerin bilgi arama ve kullanım özelliklerini etkilemektedir”olarak belirlenmiştir. Ankara'da tarih alanında lisans eğitimi veren Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü, Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim elemanları araştırma kapsamına alınmıştır. Bu bölümlerdeki 109 öğretim elemanı araştırma evrenini oluşturmaktadır. Araştırmadaki yanıtlanma oranı %85.7 olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmış veri toplama tekniği olarak ise literatür incelemesi, görüşme, gözlem ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Öğretim elemanlarına bilgi gereksinimlerini ve bilgi kullanımlarını ortaya çıkartmayı hedefleyen 30 sorudan oluşan araştırma anketi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda bilgi merkezlerinin, bilgi kaynak, kanal ve teknolojilerinin tarihçilerin bilgi arama ve kullanım özelliklerini etkilediği ortaya çıkmıştır. Anahtar Sözcükler Bilgi Gereksinimi, Bilgi Kullanımı, Tarihçiler, Tarihçilerin Bilgi Arama Davranışları.
Özet (Çeviri)
An effective relationship between the information centers and the users can be possible with the knowledge of the users' information needs. It is important for the information centers to understand the information use of the historians, one of the most active user groups of information centers. The subject of this research concerns the information needs of historians and the characteristics of their information use. The hypothesis of the study is "The information centers, information sources, channels and technologies affect information seeking and information uses of the historians. The academicians in the departments of history of Ankara University, Gazi University, Hacettepe University, Middle East Technical University and TOBB- Economics and Technology University, all in Ankara, are included in the study. The 1 09 historians make up the population. The response rate is 85.7%. In this research survey method was used. Data has been collected through the analysis of literature, interviews, observation and questionnaire techniques. A questionnaire, which contains 30 questions, was applied to the historians to find out the information needs and the information use of the historians. According to the results of this study, information centers, information sources, channels and technologies affect information seeking and information uses of the historians. Key Words Information Needs, Information Uses, Historians, Information Seeking Behavior of Historians.