Sinema jeneriklerinde görsel tasarım açısından grafik öğelerin kullanımı
The use of graphics in movie generics from the aspect of visual arts
  1. Tez No: 174054
  2. Yazar: HATİCE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞURCAN AKYÜZ, Y.DOÇ.DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Sinemanın ortaya çıkışı 1895 yılında Paris'te Lumiere Kardeşlerin ilk defa bilet karşılığı cinematographe gösterisini düzenlemelerine dayanır. Başlangıçta filmler hep kısa iken 1910'lu yıllarda uzun metrajlı filmler yapılmaya başlanmıştır. 1920'lerden sonra sinemaya yatırım yapan girişimcilerin de etkisiyle özellikle ABD'de sinema bir sanayi haline gelmiştir. Yedinci sanat olarak anılan sinema aynı zamanda görsel sanat dallarından biridir. Bir görsel sanat ürünü olan filmin de öncelikle görsel tasarımı önem taşır. Sinemada tasarım kaygısı olanı olduğu gibi aktarmakla yetinmemek gereği duyumsandığı zaman ortaya çıkmıştır. Başlangıç yıllarında yalnızca kamerayı kullanan tek kişi bir filmin gerçekleştirilmesine yetmektedir. Sonra bir filmi gerçekleştirenlerin arasına oyuncular, yönetmen ve başka görevleri üstlenen kişiler katılmıştır. Dolayısıyla, bir filmin yapımında emeği geçenlerin sıralandığı jeneriklerin uzunluğu da dakikaları kapsamaktadır. İlk jenerik uygulamaları sadece filmin adının ve isimlerin yazılı olduğu durağan görüntülerden oluşmuştur. Bunlar, fotoğraflanmış ve daha sonra filme eklenen, yazılı materyaller içeren başlık kartlarıyla gösterilmişlerdir. Zamanla grafik tasarımda kullanılan teknolojilerin gelişmesiyle jenerikler hareket ve yeni nitelikler kazanmaya başlamıştır. Jenerik tasarımında grafik tasarımın önemli bir rolü vardır. Bir jeneriğin tasarımında etken olan elemanlar renk, tipografi, görüntü, animasyon ve sestir. Jenerik tasarımındaki her eleman birer gösterge niteliğindedir. Jenerikte kullanılan göstergeler filmin içeriğine uygun olduğu kadar izleyicinin yaşı, cinsiyeti ve kültürüne uygun olarak da tasarlanmalıdır. Bunlar düşünülerek yapılan jenerikler daha etkili olabilmektedir.“Sinema Jeneriklerinde Görsel Tasarım Açısından Grafik Öğelerin Kullanımı”başlıklı bu çalışmanın 1. bölümünde sinemanın tanımı, gelişimi, film türleri ve diğer bilim ve sanatlarla ilişkisi incelenmiştir. 2. Bölümde sinema ve tasarım ilişkisi incelenmiş, sinemadaki tasarım öğeleri anlatılmıştır. 3. Bölümde film jeneriğinin tanımı, gelişimi ve yapım teknikleri irdelenmiştir. 4. Bölümde film jeneriklerindeki grafik öğeler; renk, tipografi, görüntü, kompozisyon, animasyon... gibi başlıklar altında incelenmiştir. 5. Bölümde, bu araştırma çerçevesinde tasarlanan“Organize İşler”ve“Selvi Boylum Al Yazmalım”filmleri jenerik uygulamaları irdelenerek verilmiştir. Anahtar Sözcükler Sinema, film, jenerik, animasyon, görsel tasarım, grafik tasarım.
Özet (Çeviri)
The advent of cinema emerged when Lumiere Brothers arranged a cinematography show in exchange for a movie ticket in 1 895 in Pans for the first time. While movies were all short at the beginning, in 1910's longer movies became widespread. After 1920's, with the effects of the entrepreneurs' investing in cinema, cinema became an industry in US. Cinema, which is mentioned as the seventh art, is one of the branches of the visual arts. A movie's visual design is especially important as it is a product of visual arts. The concern for design in cinema came into being when a feeling of discontent with only reflecting things as they simply exist arose. At the beginning, one person who uses a camera was sufficient to materialize a movie. Later, actors, a director and people with other duties participated in materializing a movie. Therefore, the length of generics, which lists the people involved in making a movie comprised of minutes. The first applications of generics included fixed images of only the name of the movie and names of the people. These were first photographed and then added to the film by showing title cards with written materials on them. In time, with the developments in the technologies used in graphic design, generics started to have motion and new attributes. Graphic design has an important role in the design of generics. The elements that affect the design of generics are color, typography, image, animation and volume. Each element in the generic design is an sign. The signs used in the generics should be designed in accordance with content of the movie as well as the viewer's age, sex and culture. Generics designed with these signs in mind can be more effective.. In the first chapter of this work titled“ The Use of Graphics in movie generics from the aspect of visual Arts”, definition of cinema, its development, types of movies/films and its relation to other sciences and arts have been analyzed. In the second chapter, the relation between cinema and design has been analyzed and the elements of design in cinema have been explained. In the third chapter,VIII the definition and the development of movie generics and their production techniques have been examined. In the fourth chapter, the graphic elements in the film generics have been analyzed under graphic elements, color, typography, image, composition, animation.. etc headings. In Chapter 5, the generic applications of the Turkish movies called“Organize İşler”and“Selvi Boylum Al Yazmalım”have been analyzed in view of this research.Key Words Cinema, a film/a movie, generics, animation, visual arts, graphic arts.