Akut viral hepatitin prodromal döneminin özellikleri
- Tez No: 174670
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BÜYÜKDEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, AVH'in epidemiyolojik ve klinik özelliklerini özellikle hastalığın kolay tanınamadığı fakat en bulaşıcı olduğu prodromal dönemdeki belirtilerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma grubu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi 'nin İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na veya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ve Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Tropikal Hastalıklar Hastahanesi ' ne 1981- 1983 yıllarında başvuranlardan, klinik biyoşimik, serolojik, bir kısmı histopatolojik yönden incelenmiş, % 51'i kadın, % 87'si 14 yaşın üstünde dan 343 AVH vakasını kapsamaktadır. Bir görüşme cetveli kullanılarak, AVH'li hastaların, demografik özellikleri, muhtemel bulaşma yolları, preikterik dönemdeki yakınmaları sorgulanmıştır. Bulgular, hastalığın etkeni (A, B,non-B), yaş grubu (0-14 yaş, 15 yaş ve üstü), klinik seyir (anikterik+subikte- rik, ikterik) ve cinsiyete göre karşılaştırılmıştır . Hepatit B'nin serolojik tanısı için HBsAg , HBeAg, anti-HBe, anti-HBc, HA'nın serolojik tanısında ise anti-HAV (IgM) göstergelerinden yararlanılmıştır. HBsAg, araştırılmasında PHA, RPHA , CIEP, ELISA yöntemlerinden biri, anti-HBs için CIEP veya ELISA, diğer göstergelerin araştırılmasında ELISA yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, virüsün serolojik tip tayini yapılan 210 vakamızdan 112'si (% 53) HB olarak sınıflandırılmıştır. HBV'nün HBsAg ve anti-HBs dışındaki göstergeleri araştırılmayan 62 (% 29.5) vaka, bu iki göstergenin pozitif bulunmaması nedeni ile“non-B hepatitler”başlığı al tında toplanmıştır. Geri kalan vakalardan 30'u (% 14) anti- HAV IgM pozitifliği nedeniyle HA ve 6'sı (% 2.8) HBsAg veya anti-HBc, anti-HAV IgM negatifliği nedeniyle HNANB olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların % 39'u kliniği AVH'e uyarı ve SGPT değerleri normalin 5 katından fazla olan, tip ayırımı yapılmamış vakalardır . . CIEP yöntemi ile, serumunda HBsAg saptanamayıp“non-B hepatitler”başlığı altında toplanan vakalar, beklenilenin tersine, birçok özellikleri ile HB vakalarımıza benzer bulun muştur . . Hastaların yaş dağılımı 2.5-80 arasında, ortalama 29±15 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the epidemiology and clinical features of Acute Viral Hepatitis (AVH) and aims to distinguish the symptoms of the most hard-to-recognise yet highly infec tive prodromal phase that yields diagnostic challenge. The study group consisted of 343 cases of AVH that applied to the Departments of Internal Medicine and Paediatrics of Istanbul University Faculty of Medicine and tlie Tropical Disease Hospital of Istanbul, between the years of 1981 and 1983. They were studied by clinical, biochemical and serolo gical means and occasionally liver needle biopsy was required for histopathological confirmation. Data regarding the demographic features, possible modes of spread and the complaints of the pre-icteric (prodromal) phase were collected by means of a questionnaire. The findings were evaluated and discussed withrespect- to the type of the virus (A, B, non-B) , age (0-14 and above 15 years) sex and clinical course (non-icteric, subicteric and icteric) . HBsAg, HBeAg, anti-HBe, anti-HBc, anti-HBs were the markers used for the serological typing of HB virus and anti- HAV (IgM) for HA virus. Either one of PHA , CIEP, RPHA or ELISA were utilised for HBsAg detection, CIEP or ELISA for anti-HBs and ELISA for the remainder. The serological typing of the virus had been possible in 210 cases (% 61 of the study group). Fifty-three percent (112) of the 210 cases were found positive to a marker of HB and thus classified as HB . Sixty-two cases (% 29.5) that were found negative to the only two markers sought for HB (HBsAg and anti-HBs) were termed as“non-B hepatitis”. In the rest, 30 (% 14) had been classified as HA due to the positive anti- HAV (IgM) and six as HNANB because of the absence of HBsAg or anti-HBc and anti-HAV (IgM). Cases that were classified as“non-B hepatitis”ex hibited unexpected close resemblance, clinically to that of the cases of HB. The age of our study group ranged between 2.5-80 and the mean was calculated to be 29+15 years. Eighty-seven per cent of the cases were older than 14 years of age.