Morbid obez obez kadınlarda karotis intima-media kalınlığının insülin direnci ile ilişkisi
- Tez No: 175109
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezite yüksek oranda morbidite ve mortaliteye yol açan bir halk sağlığı sorunudur. Son yıllarda üzerinde çalışılan konularda biri de obezitede insülin direnci ve aterosklerozistir. İnsülin direnci ile aterosklerozis arasındaki ilişki için yapılan çalışmalarda, çalışma kurgusunun farklılığından da kaynaklanan çelişkili sonuçlar mevcuttur. Biz bu çalışmada; morbid obez ve obez hastalarda kontrol grubu kullanarak, insülin direnci, kan basıncı, kolesterol düzeyleri, beden-kitle indeksi, carotis intima-media kalınlığını ölçmek ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 22-65 yaşları arasında 75 kadın hasta katıldı. Bunlar; 25 morbid obez (BMI> 40 kg/m2), 25 obez (BMI> 30 kg/m2) ve 25 kontrol (BMK 25 kg/m2) grubundan oluştu. Katılan tüm kişiler normoglisemikti. Tüm hastaların BMI (beden kitle indeksi), bel-kalça oranı, kan basıncı kaydedildi ve bir gecelik açlıktan sonra trigliserid, total kolesterol, LDL, HDL için kan alındı. 75 gr glukoz ile oral glukoz tolerans testi yapılarak açlık ve 1. ,2. saatlerdeki glukoz ve insülin düzeyleri kaydedildi. İnsülin direncini değerlendirmek için açlık insülin ve glukoz değerleri kullanılarak HOMA değerleri hesaplandı. B-mode ultrasonografi ile vakaların tamamının bilateral common karotis arter (cca), internal karotis arter (ica) ve common karotis arter-bulbus (cca-bulbus) kalınlıkları ölçüldü ve ortalama değerleri alındı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a mojor health concern causing high level of morbidity and mortality. İn recent years insulin resistance and atherosclerosis in obesity have been one of the subjects which were studied. There are contradictory results stemming from the difference between the study patterns in the studies carried out concerning the relevance between the insulin resistance and atherosclerosis. The aim of this study is to measure insulin resistance, blood pressure, cholesterol levels, Body mass index (BMI), carotid intima-media thickness in morbid obese patients and obese patients, by using healthy lean groups and to determine the relationships between these groups. 75 women, aged (22-65), were recruited for study. 25 were morbid obese (BMI>40kg/m2), 25 were obese (BMI>30kg/m2) and 25 were age matched healthy lean kontrols (BMI