Diz ekleminin kronik hemofilik sinovitisinde artroskopik sinovektominin etkinliği
The efficacy of arthroscopic synovectomy in chronie knee synovitis of hemophilic patients
  1. Tez No: 175547
  2. Yazar: ÖMER METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AmaçKronik hemofilik diz sinoviti olgularında artroskopik sinovektominin etkinliğiniretrospektif değerlendirmek.Hastalar ve Metod1997 ile 2003 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji AnaBilim Dalında kronik sinoviti olan 24 hemofilik erkek hastanın 29 dizine artroskopiksinovektomi uygulandı. Dizlerin ortalama yaşı 15,1'tü (8-39 arasında), ortalama faktörkonsantrasyonu %1,4'tü (%0-%6 arasında). Olgularda etiyoloji bir hastada hemofili Bdiğerlerinde hemofili A idi.
Özet (Çeviri)
PurposeTo evaluate the efficacy of arthroscopic synovectomy in patient with chronichemophilic knee synovitis.Patients and MethodsFrom 1997 through 2003 in İstanbul Medical Faculity Departrment of OrthopaedicSurgery and Traumatology Arthroscopic synovectomy was applied at 29 knees of 24 chronichemophilic knee synovitis. The mean age of patients was 15,13(8-39) years. The mean factorconsantrate was %1,48 (%0-6). 16 patients? 21 knees previously were reviewed by range ofmotion (ROM), bleeding frequency, radiological scores ( Arnold-Hillgartner Staging andPetterson Scoring) and Hospital for Special Surgery (HSS) knee score.ResultsWe followed 21 knees of 29 knees and the frequency of hemartrosis diminishedsignificantly in that average 73,8 months (38-101) follow up.