Real-time snow cover mapping over mountainous areas of Europe using MSG-SEVIRI imagery
MSG-SEVIRI görüntüsü kullanarak Avrupa üzerindeki dağlık alanlarda gerçek zamanlı kar haritaları üretimi
- Tez No: 176907
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL ŞORMAN, DOÇ. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada uydu görüntülerii kullanılarak dağlık alanlardaki karla kaplı alanlarıntespit edilebilmesi için bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritma meteorolojik bir uyduolan Meteosat Second Generation (MSG) üzerindeki Spinning Enhanced Visibleand Infra-Red Imager (SEVIRI) cihazına ait tüm gün içinde alınmış 15 dakikalıkgörüntüleri kullanmaktadır. SEVIRI'nin yüksek mekansal ve zamansal çözünürlüğübulut ve kar arasında daha iyi ayırım yapılabilmesini sağlamıştır. Kar ve bulutpikselleri arasında ayırım yapılması geliştirilen algoritmanın en zor kısımlarındanbiridir. Algoritmada Satellite Application Facility to support Nowcasting and VeryShort Range Forecasting (SAFNWC) çalışmasının bulut ürünleri kullanılmıştır.Sonuç olarak 3 farklı sınıfın (kar, bulut, kara) ayırımından oluşan bir karla kaplıalan ürünü üretilmiştir. Aynı algoritma ayrıca National Oceanic and AtmosphericAdministration Advanced Very High Resolution Radiometer (NOAA AVHRR)göeüntüleri üzerinde de uygulanmış ve karla kaplı alan ürünü retilmiştir. Eldeedilen yüksek performans analiz sonuçları ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An algorithm has been developed for snow recognition (SR) over mountainous areasof Europe from satellite imagery. The algorithm uses Meteosat Second Generations(MSG) instrument Spinning Enhanced Visible and Infra-Red Imager (SEVIRI) datathat are acquired in every 15 minutes through whole day. Although SEVIRI haslow spatial resolution, its high temporal resolution provides a better discriminationcapacity between ice clouds and snow. Discrimination of snow and clouds is themost challenging part of snow recognition algorithm development. The proposedalgorithm relies on Satellite Application Facility to support Nowcasting and VeryShort Range Forecastings (SAFNWC) cloud products. A finall thematic map hasbeen produced which is consisting of 3 different classes: snow, cloud and land.Validation of the SEVIRI SR product was held in three stages.The obtained highperformance of the SR product is presented with the analysis results.