Edirne Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinin ve polikliniğinin iç ve dış ortamında havayla taşınan fungus ve bakteriler
Airborne fungi and bacteria in indoor and outdoor environment of pediatry unit of Edirne Government Hospital
- Tez No: 177376
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Hastaneler, Mikrobiyoloji, Biology, Hospitals, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Edirne Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi ve Polikliniğinin iç ve dış ortam havalarındaki mikrofungus ve bakteri içerik ve sayılarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada seçilen 13 istasyondan Ocak 2004- Aralık 2004 tarihleri arasında örnekleme yapılmıştır. Yapılan örnekleme sonucunda hem servis hem de poliklinik toplamında 1376 mikrofungus, 2429 da bakteri kolonisi izole edilmiştir.İzole edilen mikrofungus örneklerinin teşhisleri yapılmış ve 16 cins ve 65 tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen mikrofungus cinslerinde genel dağılımda ilk sırayı 462 koloni (% 33.58) ile Cladosporium cinsi almış olup bunu 310 koloni (% 22.53) ile Alternaria cinsi ikinci, 280 koloni (% 20.35) ile Penicillium cinsi de üçüncü sırada izlemiştir. İç ortam ve dış ortam açısından mikrofunguslar incelendiğinde % 19.77 (iç Ortam) ve % 13.81 (dış ortam) ile Cladosporium cinsi her iki ortamda da ilk sırada yer almaktadır. İç ortamda ikinci sırada % 14,90 ile Penicillium yer alırken dış ortamda % 11.85 ile Alternaria cinsi yer almıştır. Üçüncü sırada ise yine her iki ortamda %2.25 (iç ortam) ve % 2.54 (dış ortam) ile Aspergillus cinsi bulunmaktadır.İzole edilen bakteri örnekleri, Gram boyama özelliklerine göre 3 grupta toplanmıştır. Buna göre 1527 koloni (% 62, 87) ile Gram (+) koklar birinci, 828 koloni (% 34,09) ile Gram (+) basiller ikinci ve 74 koloni (% 3,05) ile Gram (-) basiller üçüncü sırada yer almıştır. Çalışma periyodu boyunca izole edilen bakteri kolonileri arasında Gram (-) koklara rastlanmamıştır. Araştırma süreci boyunca tüm aylarda ortak izole edilen cinsler Staphylococcus, Bacillus, Corynebacterium ve Microccus cinsleri olmuştur.Araştırma periyodu boyunca izole edilen mikrofungus ve bakteri cinslerinin ve toplam mikrofungus ve bakteri konsatrasyonlarının çeşitli meteorolojik faktörlerle arasındaki ilişki olup olmadığını tespit etmek için istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in 13 stations selected in Pediatry Unit of Edirne Government Hospital between January 2004 and December 2004 in order to determine the outdoor and indoor airborne microfungal and bacterial content of this unit. The results of air samplings revealed that 1376 microfungal and 2429 bacterial colonies in total were isolated from the Pediarty Unit.The isolated microfungal spesimens were identified and 65 species from 16 genera were determined. Among these the most frequent genus was Cladosporium with 462 colonies (% 33.58) followed by Alternaria with 310 (% 22.53) and Penicillium with 280 (% 20.35) colonies. Cladosporium was also the most frequently isolated genus in both indoor and outdoor air with % 19.77 and % 13.81, respectively. The second most frequent genus in indoor air was Penicillium with % 14,90, while Alternaria was the second in outdoor air with % 11.85. Aspergillus followed these genera as the third most frequent genus in both indoor and outdoor air with % 2.25 and % 2.54, respectively.The isolated bacterial samples were grouped into three groups based on their Gram staining properties. The most frequent ones were Gram (+) cocci with 1527 colonies (% 62.87) followed by Gram (+) bacilli with 828 colonies (% 34.09) and Gram (-) baciccli with 74 colonies (% 3.05). No Gram (-) coccus colony was isolated during the whole study. Staphylococcus, Bacillus, Corynebacterium and Microccus appeared to be the common genera isolated for all months.Statistical analysis were performed in order to see if there existed a relationship between meteorological conditions andt the microfungal and bacterial species and their concentrations