Safety assessment of R/C columns against explosive attacks by vehicle or human from exterior
Betonarme kolonların yüklü araç veya insanla dışarıdan patlatmalı terörist saldırılara karşı emniyetinin belirlenmesi
- Tez No: 177413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Betonarme yapılar, hizmet süreleri sırasında statik yüklere ek olarak patlama yüklerine de maruz kalabilirler. Önemli yapılar, artan terörist eylemler sebebiyle patlayıcıların kullanıldığı saldırılara hedef olabilirler. Patlama olgusunu değerlendirmek, ekonomik ve stratejik önem taşıyan yapıları patlama yükleri altında analiz ve dizayn etmek açısından önem taşımaktadır. Bu tezde, patlamanın doğası, yükleme karakteristikleri, tipi, miktarı ve uzaklığı gibi parametrelerle ilişkilendirilerek incelenmiştir. Patlayıcılar, patlatma olgusu ve açığa çıkan yükler altında yapısal elemanların davranışı hakkında geçmişte yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Patlama yükü etkisindeki elemanların davranışı, basınç büyüklüğü, dağılımı ve yansıma olgusu altında incelenmiştir. Basitleştirilmiş dizayn ve değerlendirme kriterleri geliştirilmiştir. Kullanışlı abaklar hazırlanmıştır. MATLAB programlama dili kullanılarak bir analiz programı yazılmıştır. Program, patlama basıncı ? zaman ilişkisini oluşturur ve betonarme bir kolonun bu yükler altındaki davranışını dinamik olarak sonlu elemanlar yöntemiyle analiz eder. Kesme ve moment kapasiteleri hesaplanır ve dinamik yöntemle elde edilen yüklerle karşılaştırılır. Böylece kolonun yaralanabilirliği değerlendirilmiş olur. Programdan elde edilen sonuçlar kolonun kırılma mekanizmasının çoğunlukla moment yerine kesme olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete structures may be subjected to blast loads together with static loads during their service life. Important buildings may be attacked by using explosives as a part of increasing global terrorist activities. Evaluation of blast phenomena for economically and strategically significant buildings is especially important, in order to analyze and design their structural members subjected to air blast loading. Understanding nature of explosions, which are loading characteristics and relation to selected parameters such as explosive type, quantity, and distance, were studied in this thesis. Earlier studies found in the literature survey on explosives, blast, and behavior of structural elements were investigated. Behavior of structures under blast load was described in terms of pressure magnitude, distribution, and reflection phenomena. Simple design, assessment guidelines, and useful charts were developed. A computer program was generated using MATLAB programming language, which automatically generates the air blast pressure versus time data resulting from an air explosion in addition to finite element model formation and dynamic time stepping analysis of a reinforced concrete column. The shear and moment capacities can be calculated and compared against dynamically calculated demand under known axial column force; therefore, vulnerability of a column under blast loading is evaluated. The results of the numerical analyses indicated that failure mechanism of columns is mostly shear failure instead of moment (i.e., plastic hinge and mechanism formation).