Performance comparison of message passing decodingalgorithms for binary and non-binary low density parity check (ldpc) codes
Mesaj aktarımlı çözümleme algoritmalarının iki ve çok değişkenli düşük yoğunluklu eşlik kontrol (DYEK) kodlarında başarım karşılaştırması
- Tez No: 177442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, iki ve çok değişkenli alfabeler için Düşük Yoğunluklu Eşlik Kontrol (DYEK) kodlarının temelleri incelenmektedir. Özellikle odaklandığımız konu, iki ve çok değişkenli DYEK kodları için sonsal olasılıklar ve bu olasılıkların logaritmik olabilirlikleri ve Fourier dönüşümleri gibi farklı tiplerdeki mesajları kullanan mesaj aktarımlı çözümleme algoritmalarıdır. Benzetim sonuçlarıyla kısa blok uzunluğuna sahip, düzenli ve düzensiz yapılardaki iki ve çok değişkenli DYEK kodlarının, GF(2), GF(4) ve GF(8) alfabelerindeki başarım karşılaştırmaları verilmiştir. Değişken düğüm yoğunluğu 3, 2.8 ve 2.6 olan DYEK kodlarının GF(2), GF(4) ve GF(8) başarım sıralamasındaki etkisi gözlenerek, dikkatli seçilmiş ortalama kolon yoğunluğuna sahip çok değişkenli alfabe seçiminin başarımı iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the basics of Low-Density Parity-Check (LDPC) codes over binary and non-binary alphabets. We especially focus on the message passing decoding algorithms, which have different message definitions such as a posteriori probabilities, log-likelihood ratios and Fourier transforms of probabilities. We present the simulation results that compare the performances of small block length binary and non-binary LDPC codes, which have regular and irregular structures over GF(2),GF(4) and GF(8) alphabets. We observe that choosing non-binary alphabets improve the performance with careful selection of mean column weight by comparing LDPC codes with variable node degrees of 3, 2.8 and 2.6, since it is effective in the order of GF(2), GF(4) and GF(8) performances.