Yapıların dinamik davranışının deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoritical investigation of dynamic behaviour of structures
  1. Tez No: 178324
  2. Yazar: TARIK BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KAMİL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, yapıların dinamik davranışlarının deneysel olarak incelebilmesi için bir sarsma tablası veri toplama sistemiyle birlikte kurulmuş ve kurulan tablanın performans testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, yapı analiz programları kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve tablanın istenen yer hareketlerini iyi bir hassasiyetle uyguladığı görülmüştür. Çalışma kapsamında model yapı üretim teknikleri incelenerek, bu tekniklere ve benzerlik/ölçekleme yasaları olarak bilinen yasalara uygun bir yapı modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan bu yapı tabla üzerinde test edilmiş, elde edilen deneysel sonuçlarla, aynı yapının sayısal çözümleme sonuçları karşılaştırılarak dinamik davranışı etkileyen unsurlar araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yapısal analiz programlarında, sınır şartlarının doğru modellenmesinin ve sönüm modellerinin önem kazandığı gösterilmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında, sinyal işleme, filtreleme gibi teknikler kullanılarak elde edilen sinyallerin gürültüden nasıl arındırılabileceği araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Laboratuarına önemli bir alt yapı cihazı kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a shaking table was constructed with a data acquisition system to investigate experimental behaviour of structures and its performance tests were realized. The results which were achieved from experimentally and using structural analysis software were compared and it was seen that shake table was apply base excitation with adequate sensitivity. In the study scope, the model/replica structure construction techniques were investigated, a structural replica was built using these techniques and laws which known as similarity/scale laws. The constructed model was tested on the shake table, achieved results compared with results of numerical analysis of the same replica structure and the conditions which effects on dynamic behaviour was investigated. According to achieved results, it was seen that the importance of the adequate boundary conditions and damping models in structural analysis software. In the experimental part of the study, it was investigated that how to clean the achieved noisy signal by signal processing, filtering etc. As a result of the study, an important experimental facility was constructed in Structural Laboratory of Civil Engineering Department of Cukurova University.