Spot 5 stereo uydu görüntülerinin konumlandırma doğruluğunun ve 1/25.000 ölçekli topoğrafik harita üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Evaluation of geopositioning accuracy and usage in the production of 1/25.000 scale topographic maps of spot 5 stereo imagery
  1. Tez No: 178524
  2. Yazar: ALTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek çözünürlüklü uyduların gelişimine bağlı olarak, bu uyduları kullanarak topoğrafik harita üretimi mümkün görülmektedir. SPOT 5 görüntüleri topoğrafik Harita üretimi için ideal kaynaklar olarak düşünüldüklerinden, minimum sayıdaki Yer Kontrol Noktası (YKN) ile yeterince geometrik doğruluğu sağlamak önemlidir. SPOT 5 stereo çiftinin konumlandırma doğruluğunu test etmek amacıyla 1:25.000 ölçekli topoğrafik haritalar ve 1:35.000 ölçekli fotoğrafları ihtiva eden fotogrametrik blok YKN kaynağı olarak kullanılmıştır. 1:25.000 ölçekli topoğrafik haritalar ile yaklaşık ±7 m. ve fotogrametrik blok ile ±3 m. yatay doğruluk elde edilmiştir. 2.5 m. çözünürlük stereo SPOT 5 görüntüleri detay kıymetlendirme yeteneklerini ölçmek amacıyla 1:35.000 ölçekli stereo hava fotoğrafları ile karşılaştırılmıştır. Stereo SPOT 5 görüntüleri ile test alanının %68'inin kıymetlendirilebildiği, %32'sinin ise arazi bütünlemesine ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır. Kıymetlendirme sonucunda, sadece SPOT 5 uydu görüntüleri kullanılarak 1:25.000 ölçekli topografik haritanın kıymetlendirme gereksinimlerinin karşılanamayacağı düşünülmektedir. 1:50.000 ölçekli haritalar, 1:25.000 ölçekli haritalara göre daha az yoğunlukta detay içerdiklerinden, stereo SPOT 5 görüntülerin 1:50.000 ölçekli haritaların kıymetlendirme ihtiyaçlarını karşılayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to rapid improvement of high resolution satellites, it is thought that topographic mapping is possible with these satellites. Because SPOT 5 imagery is thought to be one of the ideal sources for topographic map production, it is important to provide enough geometric accuracy with minimum number of Ground Control Points (GCP). In order to test the geolocation accuracy of the SPOT 5 stereo pair, 1:25.000 scale topographic maps and a photogrammetric block containing 1:35.000 scale aerial photos were used as GCP source. By using 1:25.000 scale topographic maps, nearly ±7 m. and by using photogrammetric block ±3 m. horizontal accuracy could be achieved. In order to evaluate the feature extraction capabilities of 2.5 m. resolution stereo SPOT 5 imagery, it was compared with 1:35.000 scale stereo aerial photos. It was concluded that with stereo SPOT 5 imagery it was possible compile % 68 of the test area and % 32 were left for field compilation. It can be inferred from the compilation that by using 2.5 m. resolution SPOT 5 stereo imagery it is not very suitable to use SPOT 5 imagery alone to comply with the compilation needs of 1:25.000 scale topographic maps. Because 1:50.000 scale topographic maps need less detail than 1:25.000 scale maps, it may be feasible to use stereo SPOT 5 imagery for compilation of 1:50.000 scale topographic maps.