Türkiye Microtus (Mammalia: rodentia) cinsinin taksonomisi ve yayılışı
The Taxonomy of the genus of microtus (Mammalia: rodentia) and its distribution in Turkey
  1. Tez No: 17923
  2. Yazar: HALUK KEFELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Microtus cinsine ait Türkiye'den tip yerleri, kayıt yerleri ve değişik coğrafik bölgelerden 263 canlı örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin morfolojik ve karyolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İncelenen morfolojik ve karyolojik özellikler, topotiplerin ve bu konuda çalışan araştırıcıların yayınladıkları morfolojik ve karyolojik özelliklerle karşılaştırmıştır. Taksonomik durumları tartışmalı olan M. guentheri - M. socialis, M. arvalis - M.epiroticus 'un taksonomik durumlarına açıklık getirilmiştir. Türkiye'de yayılış gösteren Microtus tür ve alttürleri tespit edilerek, bunların morfolojik ve karyolojik özellikleri yayılış haritaları ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Live samples of Microtus genus have been collected from the type locality, record locality and from various geographic regions in Turkey. The samples have been studied in detail for morphological and karyotypical characteristics. The morphological and karyotypical characteristtics of the samples have been compared with topotype and the morphological and karyotypical characteristics published in the literature. M. guentheri-M. socialis and M. arvalis-M. epiroticus whose taxonomical status have been cantroversial are clarified in this study. Microtus species and subspecies that are distributed in Turkey are studied for their morphological and karyotypical charac teristics and these results have been given with a distribution map.