Sanatsal içerikte kamu mekanları geliştirme stratejileri
The development strategies of public spaces in artistic content
  1. Tez No: 179782
  2. Yazar: ÖZGÜR SAÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, mekanı giderek insansızlaştırmaya yönelik politikaların nedenolduğu toplumsal bozukluklar, kitle kültürü ve algılamadaki değişimlerin insan vemekan üzerindeki olumsuz etkilerine işaret edilmiştir. Kültürel gelişimde temelbelirleyicilerden biri olan kamu mekanlarının, sanatsal içerikte geliştirilmesiamaçlanmıştır.Sanat aracılığı ile, mekanı sahiplenme ve katkıda bulunmaya özendirecek yaratıcıkişiliğin gelişimi hedeflenmiştir. Çeşitli ülkelerdeki uygulamaları incelenen kamusanatı, kentsel gelişim ve yeniden canlandırmada, kamu mekanlarının değerini vepaylaşımını artırarak; insan etkileşimli hale getirmede ve yer hissi yaratmada önemlibir araçtır ve kentsel tasarım ve kent içi projelerde yer alması gereken bir süreçolarak değerlendirilmiştir.Bu süreci tanımlamak üzere, kültürel stratejiyle beraber işleyen ve yerel planpolitikalarılarıyla desteklenen ve tasarım sürecine entegre olan, örgütsel boyutlarıaraştırılan bir kamu sanatı stratejisi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesıs study, ıt is shown that the negative effects on human and space thatchanges in perception and mass culture and social failure due to the policies thatmakes space unmanned day by day. It is goaled that enhance of public spaces as oneof a basic factor of cultural development in artistic context.Through art, ownership of space and to contribute space by encouraging thedevelopment of creative personality is aimed. In different countries, public art thathas searched urban development and regenaration, for making human interaction andcreating sense of public place by increasing the value and sharing of public space is asignificant point and it is evaluated as a required process that takes place within theurban design and projects.In order to describe this process, it is dealed with the public art strategy that runningwith the cultural strategy and supported local plan policies and integrated urbandesign and investigated the organizational and financial size.