Diyarbakır ilinde arpa, mercimek ve mera alanlarında süne(Eurygaster integriceps Put.)(Heteroptera:Scutelleridae)'nin buğday tarlalarına etkisinin belirlenmesi ve parazitlenme yönünden ksrşılaştırılması
Determination of sunnpest (Eurygaster integriceps Put.) which is barley,lentil and pasture fields and comparing with respect of parasitoid in Diyarbakır province
  1. Tez No: 179933
  2. Yazar: MEHMET DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİKTAT DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma arpa, mercimek ve mera alanlarından komşu buğday ekili alanlara süne nimf ve yeni nesil erginlerinin geçişlerinin belirlenmesi ve bu alanlarında sünenin hasada kadar meydana getirdiği ürün kayıplarına yönelik bazı parametrelerin tespiti amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2006-2007 yılları arasında Diyarbakır'da yürütülmüş, 2006 yılında bir ön çalışma olarak başlatılmış ve gözlemler yapılmış, 2007 yılında ise çalışma tamamlanmıştır. Aynı zamanda süne nimf ve ergin sayıları ile beklemeli sedim değerleri ve emgi oranlarının karşılaştırılmıştır. Bu alanlarda Süne yumurtalarındaki parazitlenme oranlarının süne populasyonu üzerine etkinlikleri araştırılmıştır. Süne sayımlarında iki farklı örnekleme metodu olarak torba uzunluğu 80 cm olan 50x50x50 cm ebadında üçgen atrap ve 0.25 m² çerçeve yöntemi kullanılmış ve bu iki yöntemin birbirleriyle karşılaştırması da yapılmıştır. Araştırma sonucunda arpa-buğday, mercimek-buğday ve mera-buğday alanlarında oluşan Süne geçişleri ve mesafeleri, oluşturdukları emgi oranları her bir mesafe için ayrı ayrı bulunmuş ve bunun beklemeli sedim ve Süne yoğunlukları ile karşılaştırması yapılmıştır. Bu alanlardan arpa-buğday deneme alanında arpadan buğdaya doğru 102 metre, meradan buğdaya 50 metre ve mercimekten buğdaya da 50 metre geçiş olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde değişik mesafelerdeki emgi oranları arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Ancak tarlalarda elde edilen süne populasyon yoğunlukları sedim değerlerini doğrudan etkilemiştir. Parazitlenme oranlarını belirlemek için yapılan çalışmalar sonucunda arpa, mercimek ve meraya komşu buğday tarlalarında Cumhuriyet ve Sarıçanak köylerinde Süne yumurtalarında sırasıyla % 3,62, % 6,80, % 8,60 ve % 5,85, % 8,01 ve % 7,76 oranlarında parazitlenme tespit edilmiştir. En yüksek parazitlenmenin Cumhuriyet köyündeki mera-buğday deneme alanında en düşük parazitlenmenin de Cumhuriyet köyü arpa- buğday deneme alanında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carry out in order to determination of Sunn pest nymph and new generation adults migration in adition to some parameters related to yield lose that was caused by sunpest until harvest in the wheat fields next to barley, lentil and pasture fields in Diyarbakır province in the years of 2006-2007. Pre-studies and observations was done in 2006, experiments was estabilished and the studies was ended in 2007. Moreover, It was aimed that compaired with number of sunnpest adults and nymph, and sucktion ratio and sedimantation delayed. Besides, we investigated effect of parasitism ratio on Sunn pest population in this fields. As two different samples methods, 0.25 m² quadrats and the other an insect sweeping net that has 50x50x50 size, and having bag 80 cm in length was compared with each other. At the end of the studies, Sunn pest migration and sucking ratio was found out seperately for each distance and these data was compared with Sunn pest intensity and sedimentation delayed on barley-wheat, lentil-wheat and pasture-wheat fields. In barleywheat experimental plot, sunnpest migration was found out 102 m, from barley to wheat, 50 m from pasture to wheat and 50 m from lentil to wheat. Analysis revealed that there was not statistically differences between different distance and sucktion ratio. However, sunnpest population intensity effected directly sedimentation delayed. At the end of parasitism studies, parasitism rate was revealed 3.62%, 6.80%, 8.60% and 5.85%, 8.01%, 7.76% in wheat fields close by barley, lentil and pasture in Cumhuriyet and Sarıçanak villages, respectlively. It was found out that the highiest parasitism ratio occured on wheat-pasture field in Cumhuriyet experimental plot and the lowest parasitism occured on wheat barley field in the same area.