Traktöre monte edilebilir tip pamuk hasat makinasının bazı pamuk çeşitleri üzerindeki performansının belirlenerek ekonomik analizinin yapılması
To determine the performance of the cotton harvesting machine attachable to a tractor on some cotton varieties and to evaluate an economic analysis
  1. Tez No: 180692
  2. Yazar: MEHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETÇalışmada traktöre monte edilebilir tip pamuk hasat makinasının bazı pamukçeşitleri üzerindeki performansının belirlenerek, ekonomik analizin yapılmasıamaçlanmıştır. Materyal olarak Nazilli 84-S, Nazilli 342, Barut 2005, Carmen pamukçeşitleri ile N727/C125 ileri hattı kullanılmıştır.Bu çalışma 2005 yılında Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüdeneme arazisinde, split plot deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak; parseller8.4m eninde (12 x 0.7) ve 120m uzunluğunda oluşturulmuş, makinalı hasat parselleri100m, elle hasat parselleri ise 20 m olarak hasat edilmiştir. Makinalı hasatparsellerine %60 koza açım döneminde 60cc/da defoliant uygulaması yapılmıştır.Elle hasat parselleri birinci el ve ikinci el olmak üzere iki, makinalı hasat parselleriise tek seferde hasat edilmiştir.Elde edilen sonuçlar JMP istatistik paket programında, α-0.05 önemlilikseviyesinde, analiz edilmiştir.Denemede makinalı ve elle hasat parsellerinde doğal döküm, hasat öncesi vesonrası ve bitkide kalan kütlü miktarları tespit edilmiştir. Pamuk hasadının makinaile yapılmasından dolayı fazladan oluşan kayıp oranı Nazilli 342 çeşidinde %2.71,Nazilli 84-S çeşidinde %2.77, N727/C125 ileri hattında %3.07, Barut 2005 çeşidindeise %3.57 Carmen çeşidinde %5.74 olmuştur.Makinalı hasattan dolayı fazladan meydana gelen kayıp kütlü miktarları dadeğerlendirilerek 300 kg/da verim veren bir tarlada elle hasat maliyeti 54.00YTL/damakinalı hasatta 52.58YTL/da; 350 kg/da verim veren bir tarlada elle hasat maliyeti63.00YTL/da makinalı hasatta 54.10YTL/da; 400 kg/da verim veren bir tarlada ellehasat maliyeti 72.00YTL/da makinalı hasatta 55.61YTL/da hasat maliyeti eldeedilmiştir.Bu araştırma sonucunda; pamuk hasadının makine ile yapılması ile hasatmaliyetinin düşürülebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was to evaluate economical analysis by determining of aharvest machine type applicable a tractor on some cotton varieties. As a material;Nazilli 84-S, Nazilli 342, Barut 2005 and Carmen varieties and N727/C125 lineincluding Gossypium hirsutum L. were used in this study.This study was carried out at Cotton Research Institute research field in 2005.Field trials were conducted in split plot design with four replications. Each plot wascomprised of 12 rows each 120 m long and 70 cm apart from each other. Butmachine picking plots were harvested 100 m long, hand picking plots 20 m long.Defoliant application (60 cc/da) was made when machine picking plots were 60%boll opening growth period. Hand picking plots were harvested two times as firstand second picking but machine picking harvest was made at first time.Statistical analyses have been examined with the help of JMP statisticalpackage program in α level 0.05.The waste of seed cotton preharvest and postharvest and remains on plantswere determined both machine and hand picking plots. Extra losses ratio due to themachine harvest was 2.71%in Nazilli 342, 2.77%in Nazilli 84-S, 3.07%inN727/C125, 3.57%in Barut 2005 and 5.74%in Carmen.This investigation showed that; the cost of hand picking is 54.00 YTL/da, costof machine picking is 52.58 YTL/da when the seed cotton yield was 300 kg/da. Ifthe seed cotton yield is 350 kg/da, cost of picking is 63.00 YTL/da by hand but54.10 YTL/da by machine. If the seed cotton yield is 400 kg/da, cost of picking is72.00 YTL/da by hand but 55.61 YTL/da by machine.In the result of this study was exposed that; the cost of cotton harvest can bereduced by machine picking.