Mathematical foundations of next generation wireless systems
Gelecek nesil kablosuz sistemlerin matematiksel altyapısı
  1. Tez No: 181310
  2. Yazar: HÜSEYİN BİRKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelecek Nesil Kablosuz Sistemlerin (GNKS) ayrışık yapısı sisteme kabul kon-strolünü şok karmaşıklaştırır. Sisteme kabul kontrolünde bağlantı kurma veya bağlantıu uc s s u g gel değiştirme isteği sırasında alt sistemlerin ulaşılabilirliğinin, kullanıcının tercihlerinin,gs g s gve bağlantı sınıfının hesaba katılması gereklidir. Bu tezde ilk ünce genel bir bağlantıg o gkabul kontrol algoritması veriyoruz. Aynı zamanda GNKS dahilinde sisteme kabulkontrol işin literatürdeki ilk analitik modeli üneriyoruz.c u oGNKS birden şok alt sistemden oluşur. Analitik modelimizde alt sistem sayısıc suzerine bir limit yoktur. Birden şok alt sistemin varlığından dolayı sistemin durum-ü c gları alışılmış türdeş kablosuz sistemlerin durumlarından daha karmaşıktır. GNKS ves su s sdurumlarını tanımladıktan sonra, GNKS işin modellemenin ve durum olasılıklarınınchesaplanmasının başlıca zorluklarına değiniyoruz.s gDurum olasılıklarını hesaplamak işin analitik bir şüzüm yaklaşımı sunuyoruz.c co u sDurum uzayı aşırı büyüse de durum olasılıklarını makul bir yolla hesaplamak işins uu cüakıllı bir şozüm üneriyoruz. Onerdiğimiz analitik şozüm de kabul edilir varsayımlaracü u o g cü udayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The heterogeneous structure of Next Generation Wireless Systems (NGWS)makes admission control very complex. Accessibility of the subsystems at the timeof connection or handoff request, availability of resources in the subsystems, user pref-erences, and connection class need to be considered in admission control. In this thesis,first we give a general connection admission control algorithm. We also propose thefirst analytical model in the literature for admission control in NGWS.NGWS consists of many subsystems. Our analytical model has no limitation onthe number of subsystems in NGWS. Due to the existence of multiple subsystems,states of the system are more complex than the states in ordinary homogeneous wire-less systems. After defining NGWS and states, we point out the major challenges inmodeling for NGWS and evaluating state probabilities.For evaluating the state probabilities, we present an analytical solution approach.Since the state space explodes, we propose a neat solution to calculate the state prob-abilities in a reasonable way even as the state space grows. Our proposed solution isbased on reasonable assumptions.