Meklofenoksatın suni mide ve barsak vasatındaki stabilitesi
  1. Tez No: 18145
  2. Yazar: PELİN ÇAYBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
.r 48 - ÖZET Meklofenoksat HC1 sere oral stimülajı olup, santral sinir sistemine ester şeklinde nüfuz ettiği ve hidrolize olarak p-klor- fenoksiasetikasit ve dimetilaminoetanol'e parçalandığı bildi- rilmiştir. Bu çalışmada suni barsak ve mide vasatında Meklofenoksat HCl'in. stabilitesi incelendi. Sonuçta 4 CPA'ya parça landığı saptandı. Meklofenoksat HC1 ve 4 CPA UV spektrofotometrik metotla tayin edildi* Bunların miktar tayinine ait standart eğri çizildi ve denklemleri hesaplandı. Bu sonuçlara göre Meklofenoksat HCl'in suni mide vasatında 1. saatte f» 32.67, 2. saatte fo 35.8, 3. saatte fi 42.03 parçalandığı saptandı. Suni "barsak vasatında ise parçalanmalaın 2. saatte %> 1.48, 3. saatte fi 6.68 olduğu görüldü. Her iki vasatta 4 CPA'nın tespiti HPLC tekniği ile gösterildi. tgQ değeri. suni mide vasatı için 37.42 dakikadır. Sonuç olarak Meklofenoksat HCl'in her iki vasatta da staMl olmadığı ve tıpda kullanılmasının tartışılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 49 - S HMKA'EY Meclofenoxate HC1 is a 2-dimethyl amino ethyl 4-chlo- rophenoxy acetate hydrochloride and has been given mainly for mental changes in the elderly people or following strokes (18). It is known to "be unstable in water and hydrolysed to 4 CPA« In this work its stability was studied in artificial gastric and intestinal media. Meclofenoxate HC1 and its degradation product 4 CPA (p-chlorophenoxyacetic acid) were determined by UV spec tropho tome trie method for the experiments and their standard curves were plotted and related equations were calculated. According to the results obtained Meclo?- fenoxate was hydrolysed in gastric media as 32.67 $ in 1 h, 35.8 io in 2 h and 42.03 # in 3 h. In intestinal media also Meclofenoxate HC1 was hydrolysed as 1.48 $ in 2 h and 6.68