Çoklu hedef izleme algoritmalarına doppler hızı ölçümünün katılımıyla izleme başarımının iyileştirilmesi
Performance improvement of the multiple target tracking algorithms with the incorporation of doppler velocity measurement
- Tez No: 182287
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezde, bir evre kaydırmalı dizi radarının çıkardığı Doppler hızı ölçümünün katılımıyla,çoklu hedef izleme sistemlerinin hedef izi başlatma ve devam ettirme ünitelerinde eldeedilen başarım işlenmiştir. Çevresel yansıma ve yanlış alarm kaynaklı ölçümler, izlemesistemlerinin başarımlarını kötüleştirirler. Bu tip ölçümler ile gerçek hedefler arasındakien belirgin ayıraç ise Doppler hızı ölçümüdür. Bu nedenle, Doppler hızı ölçümününkullanıldığı durumda yanlış hedef izi başlatma olasılığı ciddi oranlarda düşerken, doğruhedef izi başlatma olasılığı da tasarım isterleri dahilinde kalmıştır. Hedef izi devamettirme algoritmaları içerisinde de Doppler hızı ölçümünün dahil edilmesiyle evrekaydırmalı dizi radarının bir hedefi ziyaret etme aralığı artmasına rağmen durum kestirimhatası makul sınırlar dahilinde tutulmuştur. Hem hedef izi başlatma, hem de devamettirme algoritmalarında Doppler hızı ölçümü kullanılması ile elde edilen iyileşmelerneticesinde gereksiz kaynak kullanımı ve işlem karmaşıklığı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance improvement of track initiation and continuation units of themultiple target tracking systems with the incorporation of Doppler velocity measurementis investigated. Clutter and false alarm based measurements contaminate the trackingsystems. However, the major discriminant of clutter from the desired target withrelatively higher velocities is Doppler velocity. Therefore, using Doppler velocitymeasurement results in a sharp decrease of false track initiation probability with anacceptable true track initiation probability. Moreover, integrating Doppler velocitymeasurement into the track continuation algorithms, track update interval is alsodecreased with satisfactory state estimation errors. Hence, the improvements obtained intrack initiation and continuation provide less unnecessary usage of the radar resourcesand computational complexity.