Silisyum karbür takviyeli alüminyum matriksli kompozitlerin toz metalurjisi yöntemi ve döküm yöntemiyle üretilmesi
  1. Tez No: 182629
  2. Yazar: GÖKALP YANIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kompozit malzemeler geliştirilmeye başladıkları günden itibaren gelenekselmalzemelerin yerini almaya başlamışlardır. Özellikle uzay, uçak ve otomotiv sanayigibi sektörlerde kullanımları oldukça artmaktadır. Genel olarak en çok kullanılantiplerinden biri metal matriksli olanlarıdır.Matriks malzemesi olarak hafif metaller vealaşımları tercih edilmektedir. Yüksek dayanım / yoğunluk oranı ile tercih sebebi olanalüminyum, beklide en önemli matriks malzemesidir. Takviye malzemeleri ise matriksmalzemesi ile girebileceği reaksiyonlar ve yük taşıyıcılığı, dayanıklılığı göz önünealınarak seçilir. Silisyum karbür bu noktada yüksek sıcaklık dayanımı ve elastiklikmodülü ile ön plana çıkan yapılardan biridir. Üretim yöntemleri çok çeşitli olsa datemelde katı yada sıvı hal üretimleri olarak ikiye ayrılır. Bu çalışmada üretimyöntemlerinden toz metalurjisi ve döküm yöntemi üzerine deneyler yapılmış, eldeedilen numunelerden alınan yapı fotoğrafları ile olumlu ve olumsuz sonuçlartartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials have started taking traditional materials places since the day theyhave been producing. They have been developing in aerospace,aircraft and automotiveendustries. Generally, metal matrix composites are mostly used ones. Light metals andtheir alloys are preferred as matrix materials. Probably aluminium is the most importantmatrix material because of it?s high strength / density ratio. Reinforcement materials arechosen by upon their load bearing, strength and reactivity between them and matrixmaterials. Considering these details, with it?s high thermal strength and elasticitymodulus, SiC is preferable. These composites have many manufacturing ways yet wemay divide into two basic groups: liquid state and solid state. In this project; powdermetallurgy and casting routes are examined and the micro structure photos are takenfrom the specimens which are produced with these tecniques. Positive and negativesituations are discussed in conclusion.