Uzay zamanlı blok kodlar
Space time block codes
- Tez No: 183028
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Uzay, zaman ve frekans çeşitlemesini de içeren çeşitleme tekniklerinin amacı iletimortamında bağımsız kanallar ortaya çıkarak aynı bilgiye ilişkin çeşitli işaretlerin alıcıyaulaşmasını sağlamaktır. Böylece kullanılan bağımsız kanallardan biri üzerinden iletilen bilgiderin sönümleme etkisi sonucunda alıcıya çok zayıf olarak ulaşsa bile diğer kanaldan alıcıyaulaşabilecek daha az zayıflamış kopya alıcının hata başarımını artıracaktır.Bu çalışmada birden çok anten kullanılarak Rayleigh bayılmalı kanallarında iletim içinyeni teknikler sağlayan Uzay Zamanlı Blok kodların performansı incelenmiştir. Data uzayzamanlı blok kod kullanılarak kodlanır, ve kodlanmış data birden çok verici antenkullanılarak eş zamanlı iletilen birden çok sembollerden ayrıştırılır. Bu sembollere alıcıantenlerinde her zaman periyodunda gürültülü örnekler toplanır ve uzay zamanlı blokkodları (iletim matrisleri) kullanılarak en büyük oranlı toplama algoritmasıyla alıcıantenlerindeki işaretler (semboller) elde edilir. Gelen bu işaretler en büyük olasılıkdetektöründe iletilen işaretlerin kanalların etkisini yok edilerek, olası bütün kopyaişaretleriyle karşılaştırılır. Bu karşılaştırma karesel oklid mesafesi esasına göre yapılır.Dolayısıyla karşılaştırma sonucu yani karesel oklid mesafesi en küçük olan ve alınan işaretleriletilen işaretlere en yakın olan işaretler olur ve iletim daha az hata ile tamamlanmış olurBurada değişik kodlar için dekodlama algoritmalarını, kodlanmasını ve bunlarınperformanslarının simülasyon sonuçları görülecektir. Birden fazla anten kullanılarakgösterilen sistemler ve uzay zamanlı blok kodlar herhangi bir ekstra işlem gerekmeden vedaha ekonomik dikkate değer performanslar sağlar.
Özet (Çeviri)
İt is examinationed the performance of space-time block codes which provide a newparadigm for transmission over Rayleigh fading channels using multiple transmit antennas inthis study. Data is encoded using a space-time block code, and the encoded data is split into nstreams which are simultaneously transmitted using n transmit antennas.The received signal at each receive antenna is a linear superposition of the n transmittedsignals perturbed by noise. Maximum likelihood decoding is achieved in a simple way throughdecoupling of the signals transmitted from different antennas rather than joint detection. Thisuses the orthogonal structure of the space-time block code and gives a maximum likelihooddecoding algorithm which is based only on linear processing at the receiver.We review the encoding and decoding algorithms for various codes and providesimulation results demonstrating their performance. System that is shown that using multipletransmit antennas and space-time block coding provides remarkable performance at theexpense of almost no extra processing.