Cliencontractor bargaining problem in the context of multi-mode project scheduling with limited resources
Çok modlu kaynak kısıtlı proje planlama çerçevesinde müşteri-müteahhit pazarlık problemi
  1. Tez No: 185301
  2. Yazar: NURSEL KAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, çok modlu kaynak kısıtlı proje planlama çerçevesinde müşteri-müteahhitpazarlık problemine odaklanmaktadır. Pazarlığın amacı, hem müşteri hem de müteahhit'inbugünkü net değeri ençoklamayı hedefleyen amaç işlevlerinden oluşan pazarlık işleviniençoklamaktır.Bu problem yazında birçok açıdan incelenmiş olsa da, bu problem iyi tanınan modlukaynak kısıtlı proje planlama problemine çok amaçlı bir bakış açısı önerir. Çözüm her ikioyuncunun da amacını dikkate alır. Bu tezdeki bir başka önerimiz de, modelde kullandığımızpazarlık ölçütü kavramıdır. Pazarlık ölçütleri, herbir oyuncunun pazarlık sürecindeki pazarlıkgücünü belirlemek amacıyla kullanılırlar. Herbir oyuncuya atanan pazarlık ölçütlerinin çözümüzerindeki etkisi de incelenmiştir.Bu çalışmada, farklı ödeme modelleri de incelenmiştir. Testlerde kullandığımız ödememodelleri şunlardır: ilerleme odaklı ödeme modeli, eşit zaman aralıklarında ödeme modeli, vefaaliyet bitimlerinde ödeme modeli.Tavlama Benzetimi Algoritması, ve Genetik Algoritma çözüm yolları olarakönerilmiştir. Ayrıca, problemin çözüm kümesi baskın çözümler de tahlil edilerekincelenmiştir. Önerilen çözüm metodları kullanılarak birçok test uygulanmıştır. Modeldekullandığımız farklı değiştirgelerde hassasiyet taraması yapılmıştır. Bu değiştirgeler; kârmarjı, faiz oranı, ve pazarlık ölçütleridir.Kullandığımız amaç işlevinin kendisi modelin önemli bir parçasıdır. Testlerimizde ikifarklı amaç işlevi kullanarak, modelde farklı çözüm yaklaşımlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the client-contractor bargaining problem in the context of multi-mode resource constrained project scheduling. The bargaining objective is to maximize thebargaining objective function comprised of the individual NPV maximizing objectives of boththe client and the contractor.Although the well-known multi- mode resource constrained project schedulingproblem has been under investigation from various dimensions in the literature, this thesisproposes a two-player setting to this problem. The solution procedure takes the objectives ofboth players into account. One other proposal we have in this thesis is the bargaining weightsconcept we have used in the model, which is used to determine the bargaining power of eachplayer through the negotiation process. The effect of bargaining weights assigned to eachplayer on the solution has also been analyzed.Different payment models have also been investigated in this thesis. We have usedprogress payments, payments at equal time intervals, and payments at activity completions inour tests.Simulated Annealing Algorithm and Genetic Algorithm are proposed as solutionprocedures. Also the solution set of the problem is investigated by further analyzing the non-dominated solutions. We have conducted sensitivity analysis among different parameters wehave used in the model. These parameters are profit margin, interest rate, and bargainingweights.The bargaining objective function we have used has been an important part of themodel itself. We have investigated different solution approaches by using two differentbargaining objective function formulations in our tests.