Türkiye stadyumları oturma elemanı tasarımında sorunlar ve bir çözüm önerisi
Design problems of the seating elements of the Turkish stadiums and a solution proposal
- Tez No: 185614
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
?Türkiye Stadyumları Oturma Elemanı Tasarımında Sorunlar ve BirÇözüm Önerisi? başlığı altındaki bu çalışmada amaç; kişinin ( o çevreyikullananın ) , kullanımına sunulan öge ( oturma elemanı ) ile ilişkilerininincelenmesi, bu yolla onun ( kişinin ) , o anlık durum ve tutumuna her açıdanen iyi yanıtı verebilecek tasar ölçütlerinin belirlenmesidir.Bu çalışmanın ikinci bir amacı daha vardır. O da; Tasarımcılara, bu çevreleriçin yapacakları tasarımlarında Kullanıcı-Çevre etmenlerini göz önündebulundurmalarına yardımcı olmaktır.Çalışma, Giriş, 3 Ana Bölüm ve Sonuç tan oluşmaktadır.Giriş'te, Türkiye Stadyumları Oturma Elemanlarının kullanıcılar tarafındannasıl kullanıldığı çeşitli görüntülerle ortaya konmakta ve bu olgunun salt birtasarım sorunu olduğu açıklanmaktadır.1.inci Bölüm , ?Kullanıcı Kimliği?nin incelendiği bölümdür. Bu bölümde?Kullanıcı?, önce yaşambilimsel varlık olarak ele alınmakta, Antropometrik veErgonomik yapı, yeti ve bunların limitleriyle ortaya konmaktadır.Gene bu bölümde, bu kez, çalışmanın eksenini oluşturan Oturma Elemanı vebu elemanın zaman içindeki değişimi incelenmekte, bölümün sonucunda ise,ortaya konulanlarla yapılan analiz sonrası, çevreyi kullanan ( kullanıcı )tanımlanmaya çalışılmaktadır.2. Bölüm , ?Çevrenin Bileşenleri ve Stadyum Oturma ElemanlarınınTasarımına Etkileri? başlığı altında açık ve kapalı Stadyumlarincelenmektedir. Bu çerçeve içinde Antik Çağ Stadyumları, 19. ve 20. y.yılStadyumları ile 21. y.yıl Stadyumları oturma elemanlarının genel birVgörünümü ele alınmaktadır. Stadyum oturma elemanlarının tasarımına yönveren çevre etkenleri ve bunların tasarımları nasıl ve hangi yönde etkiledikleriaçıklanmaktadır.3. Bölüm, kişi, Stadyum oturma elemanı ilişkilerinin Toplumsal (sosyolojik)açıdan incelendiği bölümdür.Bu bölümde, Kişi (kullanıcı)-Stadyum oturma elemanı ilişkileri ve Türkiyedeki Görüntüler başlığı altında kişinin içsel ve düşünsel özellikleri ve bunlarınürünü olan davranış biçimleri ele alınmakta, bu davranışlara yön verenToplumsal Etmenler açıklanmaktadır.4. Bölüm olan Sonuç' ta ise, çalışmanın 1, 2 ve 3 üncü bölümlerinde ortayakonulanların ışığında belirlenenler değerlendirilmekte, ?Türkiye StadyumlarıOturma Elemanı Tasarımı'nda kullanılması gerekli ölçütler bir çözüm önerisiolarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the relationship between the subject (onewho experiences the environment) and the object (the seating element) andto determine design criterion which fulfils the requirements of the user inevery aspect.This study has a subsidiary aim: that is to help the designers to review theUser-Environmental factors in their designs.This study consists of an Introduction, 3 Main Chapters and a Conclusionsection.In the Introduction section, the seating habits of the Turkish people in thestadiums of Turkey have been pointed out with various pictures and this casehas been clarified as a result of a design problem.In the First Chapter the user profile has been studied. In this Chapter the userhas been discussed initially as a biological being, then anthropometric andergonomic structure, ability and their limitations has been put forward.In this section also, the Seating Element?s evolution which constitutes themain subject of the study has been analysed chronologically and at the end ofthis section, it is attempted to describe the user.In the Second Chapter, the covered and uncovered stadiums have beenstudied under the topic of ?Environmental Factors and Their Effects on theStadium Seating Elements Design?. In these circumstances, the general viewof the seating elements of the stadiums, including the ancient period, 19th,20th and 21st centuries have been analysed and the environmental factorswhich shaped the stadium seat design has been discussed.In the Third Chapter, the user and the stadium seat relationship, under the title?Views from Turkey? has been studied sociologically. In this section, therelationship between the individual user and the stadium seats and behaviourswhich leads to the effects of the masses has been studied.In the Fourth Chapter, chapters 1, 2 and 3 are evaluated and a conclusion hasbeen put forward. This has been asserted as criteria for the design issues ofstadium seats in Turkey provided with recommendations for solutions.