Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda çevre sorunları ve sorunların giderilmesi için çevre yönetim sistemi
Environmental problems and an environmental management system for their prospective cures for problems in Gallipoli Peninsula National Historical Park
- Tez No: 185917
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI'NDA ÇEVRESORUNLARI VE SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN ÇEVRE YÖNETİMSİSTEMİÖZETBu çalışmada Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda ziyaret yoğunluğuile birlikte yaşanan çevre sorunları ele alınmıştır. Bu sorunun çözümü için de modernyönetim uygulamalarından olan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardıincelenmiştir. Tarihi milli park için doğal ve kültürel değerlerin korunmasına yönelikuygun bir Çevre Yönetim Sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır.Çevre yönetim Sistemi kapsamında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkıiçin belirlenen hedef ?milli parkın doğal ve tarihi değerlerinin çevre ile ilgilioluşturulmuş ulusal ve uluslararası politika ve amaçlar ile güvence altına alınması veturizm faaliyetlerinin çevreye saygılı olacak şekilde devam ettirilmesi'dir.Milli parkta yaşanan çevre sorunlarını belirlemek üzere, yerli ve yabancıinsanlara bir anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre katı atık veerozyon milli parkta en çok yaşanan çevre sorunlarıdır.Anahtar sözcükler : Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, ISO 14001 ÇevreYönetim Sistemi Standardı, milli park, doğa korumavi
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL PROBLEMS AND AN ENVIRONMENTALMANAGEMENT SYSTEM FOR THEIR PROSPECTIVE CURES FORPROBLEMS IN GALLIPOLI PENINSULA NATIONAL HISTORICALPARKABSTRACTIn this research, environmental problems of Gallipoli Peninsula NationalHistorical Park, that are caused by visitor density, has been discussed. In order tosolve these problems, examined ISO 14001 Environmental Management SystemStandart which is one of the modern management applications. It is also aimed togenerate an appropriate Environmental Management System to protectenvironmental and cultural values of Natural Historical Park.The goal aimed for Gallipoli Historical National Park within EnvironmentalManagement System is to protect the natural and historical values of national park bynational and international policy and to continue the tourism activities by beingrespectful to the nature.A survey has been taken by the help of native and foreign tourists todetermine the environmental problems of national park. According to the results themost common environmental problems are solid waste and erosion.Keywords : Gallipoli Peninsula National Historical Park, ISO 14001Environmental Management System Standart, national park, protecting thenaturev