Geçmişten günümüzde epilepsi (sar'a)
Today and in the past of epilepsy
  1. Tez No: 186
  2. Yazar: ÖMÜR ŞAYLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DEMİRHAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada epilepsinin tarihi gelişimi incelendikten sonra halk arasındaki tedavi yöntemlerinden örnekler verilmiş ve modern tıp halamın dan hasa sonuçlara varılmıştır» Epilepsinin tarihi gelişimi kronolojik sıraya göre verilerek geç mişteki tedavi yöntemlerinden söz edilmiştir* Böylece hu tedavilerin ta rih önoesi dönemlere kadar dayandığı belirlenmiştir» Çalışmamızda belirlenen epilepsi ile ilgili ilkel tedavi yolları eski Bursa* lı lardan, aktarlardan ve adak yerleri (türbe, yatır v»b») nde- ki görevlilerden ağızdan nakil yoluyla elde edilmiştir» Bilgi veren kişi lerin sosyal konumları ise istatistiksel tablo ile gösterilmiştir» Halk arasındaki hu tedavi yöntemleri ya droglarla ilkel olarak uygulanmakta yani organik tedavi yapılmakta, ya da telkinle tedavi usullerine başvurul maktadır» Droglarla tedavide basit halk reçeteleri kullanılmaktadır» Epilepsi ile ilgili ilkel tedavi yolları Bakırköy Ruh ve Sinir Has talıkları Hastanesi »ndeki modern tıp yöntemleri ile karşılaştırılarak ya rarlı bir sonuca varılmaya çalışılmıştır» Bu hastaneden alınan modern tıp bilgileri istatistiksel verilerle elde edilmiştir» Belirlediğimiz sonuç lara göre epilepBi ile ilgili ilkel tedavi yöntemlerinden organik olanla rı ı halk tarafından basit ilaç formülleri olarak hazırlanmakta, ancak bi limsel bir yönteme dayanmadıkları için farmakolojik bir etkiye sahip ol salar da zararlı sonuçlar vermektedir» Bu uygulamalar, modern tıp metot ları ile karşılaştırılarak bazı sonuçlara varılmıştır» Epilepsinin halk arasındaki tedavisinde kullanılan telkin metotları ise insanlığın en eski çağlardan beri başvurduğu yöntemdir» Psikoterapi bugün modern psikiyatri de de uygulanan bir tedavi yöntemidir» Ancak modern psikiyatri bu tedavi usulünü bilimsel esaslarla uygulamaktadır»
Özet (Çeviri)
In this study, epilepsy has been examined through after its histo rical development some of the popular treatment methods are given and oonolusions are drawn relating to modern medicine. The historical development of epilepsy is given in the chronological order, methods of cure applied in the past are reported» It has been shown that these oures went hack to prehistorio times* Ways of dealing with epilepsy, which are desoribed here in our study, have been gathered by oral transmission from old inhabitants of Bursa, from herbalists and from people in charge of sacrifioial places (tombs, mausoleums etc») Social status of informants are shown in a statistical table» These popular oures are mainly of two sorts i The ones in whioh the cure is expeoted from the use of pri mitive drugs, that is organic treatment} The other in which suggestion is used as a method of therapy» In oures based on drugs, very simple prescrip tions are used» Comparing these primitive ways of treatment with the methods of modern medioine used at the Bakırköy hospital of mental illnesses, we tried to a draw profitable result» Medioal knowledge taken from this hospital is supported by statistical data» It results from our study that of the primi tive ways of cure relating to epilepsy those that are organio in essence are prepared by people as simple formulas of medioine, but as they are not based on a soientifie approach they give harmful results even when they have a pharmaoologioal effect» These traditions are compared with modern medical methods and some oonolusions are drawn» Popular oures of epilepsy by suggestion are known to have been applied since the oldest ages of man's history» Psychotherapy is being used today in modern psyohiatry also» But there is an important differenoe: Modern psyohiatry uses this cure accor ding to scientific principles*