Deneysel intraserebral-intraventriküler hematomlarda urokinazın etkisi
The Effect of urokinase on experimental intracerebral-intraventricular hematomas
- Tez No: 18621
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ratların sol serebral hemisferlerine stereotaksik olarak pıhtılaşmış otolog kan enjekte edilerek deneysel intraserebral-intraventriküler hematom oluşturuldu. Bu hematomlann içine bir grup hayvanda kontrol amacı ile eşit voltimde serum fizyolojik, tedavi grubunda ise 2200 U. urokinaz verildi. 24 ve 48 saat sonraki mikroskopik incelemelerde urokinazm, hematomlan % 90 oranında erittiği, kontrol grubunda ise bu oranın % 20 olduğu gözlendi. Mikroskopik incelemelerde ise her iki grupta da çevre dokularda önemli bir histopatolojik değişiklik olmadığı tespit edildi (P< 0.00001). Sonuç olarak; lokal urokinaz uygulamasının intraserebral hematomlann lizisinde etkin bir tedavi yöntemi olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Urokinase on Experimental Intracerebral-Intraventricular Hematomas Intracerebral-intraventricular hematoma was occured experimentally by injecting coagulated autolog blood into left cerebral hemispher of rats, stereotactically. 2200 U. urokinase was injected into hematoma in treated group and same volume of pyhsiologic saline solution into control group. At the end of 24 and 48 hours, macroscopical evaluation was made lysis of hematoma, with a rate of 90 % by the effect of urokinase, was observed in treat group. This ratio was 20 % in control group (P < 0.00001). In microscopical evaluation, no histopathological changes were observed in neighbouring tissues in both groups. As a result, it is concluded that, local urokinase administration may be an effective treatment method, in intracerebral hematomas.