Spor müsabakalarında şiddet ve düzensizliğe yol açan eylemlerin önlenmesi ve takibi
Prevention and monitoring of the actions leading to violence and disorder in sporting events
  1. Tez No: 186396
  2. Yazar: GÖKHAN SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
SPOR MÜSABAKALARINDA ŞİDDET VE DÜZENSİZLİĞEYOL AÇAN EYLEMLERİNÖNLENMESİ VE TAKİBİSpor müsabakalarında görülen şiddet hareketleri ve düzensizlik sosyal bir olguolarak gerek Türkiye'de gerekse de yabancı ülkelerde güncelliğini koruyarak sürüpgitmektedir . Dünyada ve Türkiye'de saldırganlığın yaşandığı spor dalı olarak futbolöne çıktığı için, konuya ilişkin mevcut araştırmalar da bu spor dalına ilişkinbulunmaktadır.Seyirci eylemleri uyandırdığı endişe nedeniyle, Avrupa Birliği düzeyinde ve pek çokAvrupa ülkesinde olduğu gibi, Türkiye'de de özel bir mevzuatın konusunu teşkiletmektedir. Avrupa Konseyinin girişimiyle seyirci şiddeti konusunda kabul edilmişolan en önemli metin, 1985 tarihli Avrupa Sözleşmesidir. Avrupa Konseyi konuyailgisini, 1985 tarihli Sözleşmede kurulması öngörülen Daimi Komitenin çalışmalarıylasürdürmeye devam etmektedir. Türkiye Avrupa Sözleşmesini onaylamış ; ayrıcaseyirci eylemlerini kontrol altına almak ve güvenliği sağlamak amacıyla 5149 sayılı ve28 Nisan 2004 tarihli bir kanunu ve yönetmeliği uygulamaya koymuştur..5149 sayılı Kanunda sporda şiddetin ve düzensizliğin önlenmesi konusunda Gençlikve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren federasyonlar ile TürkiyeFutbol Federasyonuna görev ve sorumluluk yüklenmiştir. Bu kapsamda,federasyonların bağlı oldukları uluslararası federasyonların belirlediği kural vetalimatları uygulamaya koymak zorunda oldukları belirtilmiştir.Çalışmada çeşitli birimlerin görev ve yetkileri tasnif edilmek suretiyle şiddet vedüzensizliği önlemeye yönelik tedbirler geniş bir şekilde incelenmiş; şiddet vedüzensizliğe ilişkin hukuka aykırı eylemler gösterilerek, bu eylemler hakkındauygulanacak yaptırımlar ele alınmıştır.5149 sayılı Kanunda, bu Kanunda belirlenen eylemlerden dolayı futbol branşındaspor kulüplerine verilecek cezalarla ilgili olarak, 3813 sayılı Türkiye FutbolFederasyonu Kanununun 25. madde hükmünün uygulanacağı belirtilmiştir. Bunedenle futbol branşındaki spor kulüpleri hakkında uygulanacak hükümlerin hangileriolduğu ayrıca belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
PREVENTION AND MONITORING OF THE ACTIONS LEADINGTO VIOLENCE AND DISORDER IN SPORTING EVENTSViolent conducts and disorder in the sport events, as a social fact, still keep up to date notonly in Turkey, but also in other countries. Almost all related surveys and observations are onfootball, in which the spectator violence is widespread around the world, as well as in Turkey.Like in the European Union and in its member countries, because of the great concern raisedfor violent spectator movements, Turkey has also significant rules and legislation on the issue.The most evident document on the prevention of spectator violence by the attempts of theCouncil of Europe is the European Agreement of 1985. Furthermore, The Council?s efforts toestablish a permanent committee as foreseen in the Agreement, proves its determination.Turkey was ratified the European Agreement; besides, the law no. 5149 of April 28, 2004 anda regulation on the prevention of violence among spectators and taking under control waspromulgated.All the sport associations under the supervision of the General Directorate of Youth andSports and Turkish Football Association are taken in charge by the Law no. 5149 on theprevention of violence and disorder in sports. Within this scope, it is stated that all theassociations are obliged to obey the rules and recommendations designated by theirinternational associations.In this study, the measures for preventing the violence and disorder by classifying the dutiesand competences between various units of the Association are extensively explored; illegalactions of violence and disorder are defined and the sanctions against these actions are takenin hand.In the law no. 5149, for the penalties to the football clubs, it is stated that the article no. 25 ofthe law of Turkish Football Association no. 3813 is to be applied. For this reason, whichclauses are to be applied to the sport clubs in the branch of football are emphasized.