Türkiye'de mimarı fotoğrafın gelişimi
Evolution of architectural photography in Turkey
  1. Tez No: 186441
  2. Yazar: OYLUM GÖKGÖNÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
nsanoğlunun doğayı dönüştürmeye başlayarak kendine yarattığı ilkyaşam alanlarından itibaren varlığını devam ettiren mimari yapılar,günümüzde insanlığın geçirdiği değişimlerin en güzel belgeleyicisi olmuştur.Tüm sanat etkinlikleri gibi yapıldığı zamanın sosyal ve kültürel kodlarını içindebarındıran mimari, yine kendisi gibi belge olma özelliği doğasında varolanfotoğraf ile birlikte kullanımı sırasında farklı anlamlar ve alanlar yaratmıştır.19. yy.da icat edilen fotoğrafın konularından birini oluşturan mimarifotoğraf, Türkiye coğrafyasına ilk olarak Osmanlı mparatorluğu dönemindegirmiştir. O dönemde sadece insanların gidemedikleri ve göremedikleri yerleribelgelemek amacı ile yapılan çekimlerde doğrudan konunun tanımlanması içinkullanılan fotoğraf, ilerleyen zaman içerisinde değişen devlet sistemi ile kurulanTürkiye Cumhuriyet'inde farklı bir kullanım alanı yaratarak, devlet tarafındançağdaş ve gelişmiş bir kültür yaratmak amacı ile yapılan devrimlerin,yayılmasında kullanılan bir araç haline dönüştürülmüştür. Cumhuriyetin ilkyıllarında gerçekleştirilen fotoğraf çalışmaları, zaman içerisinde yaşanantoplumsal dönüşümle birlikte değişerek daha bağımsız bir dil yaratmayabaşlamıştır.Günümüze gelindiğinde yaşamış olduğu dönüşümler ile kendine yenialanlar yaratan mimari fotoğraf, kendi içinde yaşadığı kavramsal dönüşüm ilefarklı söylemler yaratmaya başlamıştır. Tanıtım, reklam, yayın, ticari ve kişiselçalışmalar amacıyla yapılan mimari fotoğraf çekimlerinde, Türkiye özelindeyaşanan belgesel fotoğraf başlığı kapsamında yapılan mimari fotoğrafçalışmaları, son yıllarda yapılan kişisel çalışmalar ile değişmeye başlamıştır.Batı fotoğrafında çok daha uzun yıllar önce sistemli ve özgün bir diloluşturularak üretilen mimari fotoğraf örneklerine, henüz ülkemiz sınırlarındaulaşılamamaktadır. Ancak ülkemiz fotoğraf sanatının en büyük eksiklerindenbiri olan eğitim sorununun giderilmeye başlandığı yıllarda, bir kavramınsorgulandığı özgün çalışmalara rastlanmaya başlanacaktır.II
Özet (Çeviri)
From the time the first living areas appeared as architectural structurescreated by human by transforming nature they have been the best documentaryevidence of the changes in history. Architecture, as the all art activities, includesall the social and cultural codes in the time they were created and brought aboutdifferent meaning and areas while used with photography which is existed in it?sself.The architectural photography formed as a subject of photography thatwas invented in XIX. Century has appeared in the period of Otoman Empire. Inthis period architectural photography was practised for documenting the placesthat people was not able to visit. In the period of Turkish republic, photographyhas been changed into a different using practice and become an instrument inorder to spread the revolution made by the new administration. The efforts inphotography made in the first years of Republic have been changed over timetogether with the social transformation and become an independent language.In our time, by conceptual transformations, the architectural photographycreated new areas and different ways of expressions for itself. In the architecturalphotography shots made for promotion, advertisement, publication, trading andindivudial works a transformation began to be experienced thanks to the efforts ofsome individuals. The architectural photograph which was created in Westernworld has created in time an original language. However the samples of this kindphotography has not reached our country yet. When the problems of educationwhich is the biggest lack of this art are solved we believe that the original Worksthat is able to interrogate this concept would begin to appear.