Türk ninnilerinde İslami motifler
The ıslamic motives on Turk's lullabies
- Tez No: 186588
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİTÜRK NİNNİLERİNDE İSLAMİ MOTİFLERAyşe FARSAKOĞLUDanışman: Prof. Dr. Naci OKÇU2006-SAYFA: X+108Jüri: Prof. Dr. Naci OKÇUDoç. Dr. Turgut KARABEYDoç. Dr. Orhan Kemal TAVUKÇUBu çalışma iki temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ninni kavramı ve bukavramın çeşitli milletlerdeki karşılıkları incelendi. Ayrıca ninni konusunda yapılantanım ve tasniflerden önemli gördüklerimizden bazılarını ve taklidi ninniler(çeşitlikonulardaki ninni şiirler)'i de bu bölümde ele aldık.Bu ninni şiirlerden bir bölümü, tespit edebildiğimiz kadarıyla, ilk defa buçalışma kapsamında yeni harflere çevrilip Türk okuyucusunun istifadesinesunulmaktadır. Ayrıca bu bölümde, ilk defa araştırmamız kapsamında oluşturulan,?ninni-kahramanlık şiirleri?, ?ninni- mesleklerle ilgili şiirler? ve ?ninni- hezl? olmaküzere üç yeni ninni şiir türüne yer verilmektedir.İkinci bölümde ise anonim ninniler işledikleri konulara göre tasnif edilmiştir.Bu ninnilerdeki İslami, milli, ahlaki motifler tespit edilip, bağlantılı olduğunudüşündüğümüz ayet, hadis ve tarihi olaylara işaret edilerek konuyla ilgili örneklerverilerek, değerlendirmelerde bulunulmuştur.Çalışmamızın hazırlanış amacı ise yeni nesle eşsiz kültür hazinemizin birparçası olan ninnilerimizi tanıtmak ve onlarda işaret edilen değerlerle ilgilihassasiyetin dini ve milli kaynaklardaki yerini tespit edip, ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE ISLAMIC MOTIVES ON TURK?S LULLABIESAyşe FARSAKOĞLUSupervisor: Prof. Dr. Naci OKÇU2006-PAGE: X+108Jury : Prof. Dr. Naci OKÇUAssoc.Prof.Dr. Turgut KARABEYAssoc.Prof.Dr. O. Kemal TAVUKÇUThis work consists of two parts. In the first part we examined the concept oflullaby and its equivalents in the other cultures. We also dealt with different definitionsand also imitative lullabies (lullaby poems about different topics).As we figure out some of these lullaby poems have been changed into Latinalphabet from the Arabic alphabet for the first time by us and presented for the use ofTurkish reader. In this part we also gave place three different kinds of lullabies whichare; epic lullabies, lullabies about different professins and ironic lullabies.In the second part of this work the anonimous lullabies have been classifiedaccording to their themes. The Islamic, traditional and moral motives in them havebeen examined and identified with similar verses of kuran and records of Mohammedand historical events. And they have been evaluated by giving examples related to thesubject matter.The aim of our work is to introduce our lullabies which are a part of our pricelesscultural treasure to the new generations and also to show them the values of ourreligious and traditional sources.