XVII. yüzyıl askeri seferleri esnasında Anadolu'dan yapılan hazırlıklar (1644-1660)
Preperations in Anatolia during the military campaigns in XVIIth century (1644-1660)
- Tez No: 187041
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZETRönesans ve Reform hareketleri ile başlayan atılımların devamı niteliğinde olan XVII.yüzyılda imparatorluğunun temel sistemleri kabuk değiştirmiş, yeni birtakım fiiliuygulamalara gidilmiştir. Tüm bunlar sefer lojistiğinde de farklılaşmaları beraberinde getirir.Girit Seferi süresince Anadolu'nun pek çok bölgesine asker ve kürekçi tedarik edilmesi içinfermanlar gönderilmiş, bunların iaşelerinin sağlanması içinse genellikle nüzûl bedeli olarakpara toplanması emredilmiştir. XVI. yüzyıl sonundan itibaren yaygınlaşan eşkıyalık, göçlereve üretimde düşüşlere neden olmuştur. Ayrıca seferin beklenenden uzun sürmesi halkınüzerindeki yükü arttırmıştır. Vergileri toplamakta güçlük çeken devlet, bunları adayaulaştırmakta da ciddi problemler yaşamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, tüm bu olumsuzkoşullara rağmen yüzyıl boyunca giriştiği seferleri devam ettirebilmiş ve sonuçta bellibaşarılar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDevelopments of begining of the renaissance and reform basic systems of emperorshipwas transformated and some actual implimentations was realised in XVIIth century. Thesemeans campaign of logistic must be change. During the Crete campaign, emparorship havesent the order different part of Anatolia to supply soldiers and oarsmans, ordered to collectmoney for sustenance of this groups as an awarız. End of XVI. th century dissemination ofbanditry was caused the emigration and decrease of production. Additionally long timecampaigns increased peoples life conditions. State could?nt collect the taxes, also lived veryserrious problems to lead to island. Ottoman Emperorship in spite of all negative situationswas leaded campaign throughout century, and finally achieved some triumphs.