İbn Aşür ve Mukaddimesi bağlamında tefsir usülündeki yeri
İbn Asur's Mukaddimah and his place in the methodology of tefsir
  1. Tez No: 188702
  2. Yazar: ANNAORAZ NURMUHAMMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
TEZ ÖZETTEMEL SLÂM B L MLER ANAB L M DALITEFS R B L M DALIBN ÂŞÛR VE MUKADD MES BAĞLAMINDATEFS R USÛLÜNDEK YERAnnaoraz NURMUHAMMEDOV(Doktora Tezi)Çağdaş müfessir ve düşünürlerden Tunuslu bilgin bn ÂşÃ»r, slâmû ilimlerinbirçoğunda uzmanlık elde etmiş, XX. asrın önde gelen ilim adamlarından birisidir. O, 94yıllık hayatı içerisinde öğretmenlik, rektörlük, kadılık ve şeyhülislamlık gibi önemligörevlerde bulunmuştur.Onun slâmû ilimlerin çeşitli dallarında telif ettiği eserleri içerisinde en değerli, enmeşhur ve diğer eserlerinin muhtevasını da içerecek biçimde en kapsamlı olanı hiçşüphesiz ?et-Tahrûr ve't-Tenvûr? adını taşıyan (15 ciltte 30 cüz) tefsiridir. Bu tefsiringiriş kısmındaki tefsir usulü ile alakalı konuları ihtiva eden on mukaddime ise, bu eserindeğerini daha da artırmaktadır.Müellif ilgili mukaddimelerde tefsir usulü içerisinde bahsedilen on konuyu elealmış ve bu konularla ilgili bilgi ve görüşleri dikkate alarak önemli tespit ve ilavelerdebulunmuştur.Araştırmasında tartışmadan uzak, özlü ve yol gösterici bir yöntem takip etmiştir.Böylece her konuya başlarken o konunun kavramsal boyutuna tanımlamalar getirmiş,konu hakkındaki diğer kanaatleri zikrettikten sonra, kendi görüşünü ilave etmiştir.Araştırma içinde yer alan müellife ait özgün fikir ve tanımlar ise, bu mukaddimelereayrı bir değer katmıştır.Danışmanı: Prof. Dr. Abdurrahman ÇET N Sayfa sayısı: 351
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEPARTMENT OF BASIC ISLAMIC SCIENCESSLAM C TEFS RIBN ASUR?S MUKADD MAH AND HIS PLACEIN THE METHODOLOGY OF TEFS RAnnaoraz NURMUHAMMEDOV(Doctoral Dissertation)One of the leading exegetes of the Qur?an and thinkers of our time is Ibn Asur ofTunis, who is well-versed in many of the Islamic sciences. He served as a teacher, rector,qadı, and shakyh al-Islam throughout his long life of 94 years.As a prolific writer, Ibn Asur has produced quite a few books in various fields ofIslamic studies. Of all the books he has written, al Tahrir ve?t-Tanvir, which is acommentary on the Qur?an, is considered to be the most significant one in terms of itscontent and extensive coverage. The ten muqaddimahs about the tafsir methodology inthe introduction of the work makes it even more valuable. In each of the so calledmuqaddimahs, the author deals with a specific issue in the methodology of tafsir andpresent his own views about these issues.In his work, Ibn Asur followed a method that does not allow polemicaldiscussions. His interpretations are clear, to the point, and concise. Every time he startsa new issue Ibn Asur first presents the conceptual and historical background for theproblem, and only then does he attempt to enter into full discussion of the subject-matter, presenting his own views. The author?s insights in to the issues and thedefinitions in the book are original and add to the value of the book.Director: Prof. Dr. Abdurrahman ÇET N pp 351.