Tanzimat dönemindeki eğitimde çağdaşlaşma hamlesi ve öğretmen yetiştirme sistemi
Modernization in reform period and teacher education system
  1. Tez No: 188852
  2. Yazar: MEHMET KINA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, Tanzimat Dönemi'nde eğitim alanındaki fikir değişiminigöstermeyi ve yeni açılan kurumların özelliklerini, işlevlerini, yapılarını incelerkengünümüz eğitimine yansımalarını göstermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca modernanlamda öğretmenlik mesleğinin doğuşunu ve gelişme sürecini göstermeyi dehedeflemektedir.Tanzimat Dönemi, Türk eğitim tarihinin modernleşme ve laikleşme sürecindeçok önemli yer tutmaktadır. İlköğretim, ortaöğretim, mesleki ve teknik eğitim veyükseköğretimde yeni okullar açılmıştır. Bu kurumlar, Şeyhülislamlık yerine, yenikurulan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanmıştır. Kız çocuklarının eğitiminebaşlanmıştır. Günümüzdeki anlamıyla öğretmenlik mesleğinin oluşması da TanzimatDönemi'ndedir.Öğretmen Okulları açılırken eğitimin bir bilim olduğu, öğretmenliğineğitim ve öğretim bilgisine sahip bir meslek olduğu düşüncesi oluşmuştur. Budüşünce Türkiye'de çağdaş anlamda öğretmenlik mesleğini doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
The research, has the purpase of showing the changing of mind in educationin the reform period and while studying the new opening institutions features,functions and structures, of showing their reflections to the present education.Furthermore, it has the purpase of showing the emergence of teaching profession anddeveloping process.The reform period has an important role in modernization and secularismprocess of the history of Turkish education new schools have been opened atprimary, secandary, technical and üniversty.education. These institutions have beencannected to ministry of education instead of religion-based institutions. Girls havebegun to go to school. At present maning, the emergence of the teaching professionis in the reform period. Teacher training schools have been opened with the idea thateducation is a science and teaching is a profession which has educational knowledge.Teaching profession in modern meaning has been found out by this idea.