Kırşehir kilimleri
Kırşehir carpets
- Tez No: 189051
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
10. ÖZETTez konum olan ?Kırşehir kilimleri? hakkında yapmış olduğum araştırmadaKırşehir'in altı ilçesine gidilmiş gerekli görülen camii ve evlerdeki kilimlere ulaşılarakhalkla bire bir iletişim kurulmuştur.Bu araştırma sonucunda ele geçirilen kilimlerin yaşları yaklaşık olarak 15 ile80 arasında değişmektedir. Ve yöre kilimleri isimlerini genelde zeminde yer alanmotiflere, zemin kompozisyonlarına ve kullanım amaçlarına göre isimlendirilmiştir.Toplu kilim, sandıklı top kilim, sıralı sandıklı top kilim, seleser kilim, sandıklı kilim,yıldızlı kilim, mihraplı kilim gibidir. Kilimler kullanıldığı yere göre de yanlama, yükçapı, seccade, yaygı şeklinde isimlendirilmişlerdir.Kilimlerde genelde yün kullanılmış olup günümüze yakın örneklerde pamuk veorlon malzemelerde kullanılmıştır. Kilimlerin ip boyamasında ise günümüze yakınörneklerde doğal boyaların yerine anilin boyalar almıştır. Kilim dokumacılığında işiniçine ticari boyut girince kilim dokumacılığı eski değerini yitirmiştir.40-50 yıl öncesine kadar yöre insanının dokuduğu kilimlerden elimize geçençoğu örnekte yöreye ait izler rastlanmaktadır. Kırşehir'de kilim dokumacılığının nezaman başladığı konusunda kesin bir tarih bulunmamaktadır.Geometrik, stilize edilmiş bitki ve hayvan motiflerinin konu olarak seçilipişlendiği kilimlerde zemin motifleri ile bordür motifleri genelde farklılıkgöstermektedir. Kilimlerin zeminin de kullanılan renkler bir birleriyle bir ahenkoluşturmaktadır. Bordürlerde kullanılan renkler ise genelde bir birlerine zıttır.Kırşehir kilim dokumacılığında kullanılan motif, desen ve kompozisyonanlayışı genelde Konya, Malatya, Kayseri, Yozgat, Ankara ve Eskişehir kilimleri ilebenzerlikler göstermektedirler.213
Özet (Çeviri)
11. ABSTRACTFor may thesis topic, Kırşehir carpets, I have been to the six towns of Kırşehir,reached to the mosques? and the houses? carpets which are seen necessary and thencontacted to people one by one.The carpets? ages got in this research change, around 15 and 80 years and thelocak carpets names are generally named accarding to the motifs of background, thebackground campasition and their aim of usage. They are like toplu kilim, sandıklı topkilim. Sıralı sandıklı top kilim, seleser kilim, sandıklı kilim, yıldızlı kilim, andmihraplı kilim. They also are named accarding to where they used like yanlama,yükçapı, seccade and yaygı.The carpets are generally made of wool but in recent exomples cotton andorlon materials have been used. In the carpets rope dying, now artificial colors areused instead of natural colors. The carpet textile has last its old valve because of theCommetce anxieties getting into this sector.We can see traces belong to the local places on many carpets we got that hadbee woven by the local people 40 or 50 years ago, are carrying traces belong to thatplaces.There isn?t any specific time in which we can say that the carpet textile hasstarted in Kırşehir The carpets on Which geometric, Stilized and animal motifs areused as the topic, the background motif and the barder motifs generally makedifference. The colors used for the baskground of the carpets are in harmany with eachether. The colors wed for the borders an the other hand are opposite to one another.The motifs colors, pattern and composition idea used in Kırşehir carpet textile,generally show similarity with Malatya, Kayseri, Yozgat, Antalya and Eskişehircarpets.214