Diyarbakır Arkeoloji müzesindeki Urartu damga mühürleri
The Urartian stamp seals in the Diyarbakır archeology museum
- Tez No: 189056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ÖZFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında Diyarbakır Arkeoloji Müzesi'ndeki Urartu DamgaMühürleri malzeme, teknik, form ve üzerlerinde işlenen konular açısındanincelenmiştir. Mühürlerde, taş ve metal malzeme kullanılmıştır. Teknik olarak delgive linear teknikten yararlanılmıştır. Tipik Urartu formu olan çan biçimli mühürlerçoğunlukta olup, bunun dışında konik, prizmatik ve yarı küre formlu mühürlerdebulunmaktadır.Yapılan tüm inceleme ve değerlendirmelerin sonucunda, ele alınan Urartudamga mühürlerin özellikleri saptanmış, diğer Urartu damga mühürleri ve Urartueserleri üzerindeki betimlemeler ile olan paralellikler belirlenmiş vetarihlendirilmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesies investigates the urartian stamp seals from the archaeologicalMuseum in Diyarbakır in terms of technique, form and design. Seals have been madefrom stone and/or metal, and the used technique of the seals are drilling and/orengraving. Under the study material the bell form seals, which are typical forurartian, are more than others, but seals in form of conical, prizmatical and half globeare also existing.During the study first the features of the material have been determined,comparied with designs of the other urartian stamp seals and artworks and last theyare dated.