Türk toplumunda sosyo-kültürel çözülme ve misyonerlik
At The Turk people social-cultural disengagement and missionary
- Tez No: 189171
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
TEZ YAZARI:GÜRKAN KENAN ATEŞTEZ KONUSU:TÜRK TOPLUMUNDA SOSYO-KÜLTÜREL ÇÖZÜLME VEMİSYONERLİKTürk Toplumu Modernleşmeyle birlikte sosyal çözülme sürecini yaşamaya dabaşlamıştır.Yaşanılan bu süreç misyonerlerin çalışma şartlarınıkolaylaştırmıştır.Çalışmamızın,I.Bölümünde:Sosyal çözülme kavramı üzerinde üzerinde durulmaktadır.Sosyalçözülme nedenleri anlatılmaktadır.Ayrıca Türk Toplumunun yaşamış olduğu sosyalçözülme sürecinden bahsedilmektedir.II.Bölümünde:Misyon ve misyonerlik kavramı açıklanmaktadır.Misyonerlik vetebliğ arasındaki fark belirtilmektedir.Misyonerliğin doğuşu ve dönemleri,Aziz Paulusdönemi misyon faaliyeti,Hristiyanlığın siyasallaşma dönemi misyon faaliyetianlatılmaktadır.Misyonerlerin gayeleri,çalışma metodları,yetiştirilmeleri hakkındabilgiler verilmektedir.Misyonerlerin İslam Dünyasında gerçekleştirmiş olduklarımisyoner faaliyetlere de kısaca değinilmektedir.III.Bölümünde:Misyonerlerin Osmanlı Devletinden Cumhuriyet Türkiye'sineuzanan misyon faaliyetlerine değinilmektedir.Türkiye'de misyonerlerin gerçekleştirmişoldukları misyon faaliyetleri;Katolik misyoner faaliyetler,Ortodoks misyoner faaliyetlerve Protestan misyoner faaliyetler başlıkları altında incelenmektedir.IV.Bölümünde:Günümüz Cumhuriyet Türkiye'sinde misyonerleringerçekleştirmiş oldukları bölücü ve yıkıcı faaliyetleri anlatılmaktadır.TürkiyeCumhuriyetinde misyonerlerin gerçekleştirmiş oldukları misyon faaliyetlerini artıranortam ve edenler üzerinde durulmaktadır.Misyonerlerin Türkiye Cumhuriyetindeyaptıkları misyon faaliyetlerinin amacı üzerinde durulmaktadır.Ayrıca ülkemizdegerçekleştirilen bu misyon faaliyetlerini önlemeye yönelik Tedbir önerileridesunulmaktadır.Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak çıkarılmakta olan uyum yasalarıda daha çok misyonerlerin faaliyetlerini rahatça sunmalarına katkıda bulunduğu ifadeedilmektedir..Sonuç Bölümünde:Misyoner faaliyetlerin Türkiye Cumhuriyeti için son derecetehlikeli sonuçlar ortaya çıkaracağı üzerinde durulmaktadır.Ayrıca misyonerfaaliyetleri önlemek için ülke halkına büyük görevler ve sorumluluklar düştüğüvurgulanmaktadır.I
Özet (Çeviri)
SEARCHER:GÜRKAN KENAN ATEŞSTUDY: AT THE TURK PEOPLE SOCIAL-CULTURAL DİSENGAGEMENT ANDMISSIONARYTurk people had lived Modernızm.Present continuum had couseddisengagement.Missionary?s working contition had streamlined.My at the quest,FIRT SECTION:I have explicated socıal dısengagement.Besides,I haveeleborated the reason of the socıal dısengagement.Besides,I have explicated Turkpeoples dısengagement.SECONT SECTION:I have accounted the mıssıon and the mıssıonary.Besides,Ihave accounted the mıssıon and the notıfıcatıon.I have explıcated the mıssıonary?sappearance and the mıssıonary?s perıod.Besıdes, I have unloaded the Chrıstıanıty?spolıtıcs perıod.and I have told the mıssıon workıng thıs perıyod.Besıdes,I have told themıssıonary?s aım and the mıssıonary?s workıng method and the mıssıonary?scultıvatıon.I have told the mıssıonary actıons ın the muslım world,brıefly.THIRD SECTION:I have told the mısıonary actıons in the Ottoman Porte andin the Republıc Turkey.I have told the mıssıonary actıons,Papıst,Orthodox and Prestansin the Republıc Turkey.FOURTH SECTION: I have told the mıssıonary schısmatıc actıons in theRupublıc Turkey.I have accentuated thıs actıons augmentatıve stage andreason.Besides,I have told the mıssıonary?s aım in the Rupublıc Turkey.I have spoken ofthe mıssıonary actıons from prewentıon.I have told from amendment the relateEurocracy in Turkey.Thıs amendment had conrıbuted mıssıonary?s in Turkey.EPILOGUE SECTION:I have told the mıssonary actıons extremıty dangerousin Turkey.